ДЕЛЕ РАДНИКЕ НА ПОЖЕЉНЕ И НЕПОЖЕЉНЕ: Без вакцине нема ни посла, једна држава запосленима поставила јасан УСЛОВ
Синдикати гласају за компромис, и предлажу тестирање на свака 72 сата
Израел је, можемо рећи, глобални предводник у кампањи вакцинације против ковида-19: сада фирме уводе све строже мере, а једна се односи на запослене који не желе да приме вакцину.
Они ће, или радити од куће, или ће добити отказ.
Дакле, опција да неваксинисани долазе на посао - неће постојати, сматрају тамошњи правници.
НАЈВЕЋИ ПАД БИТКОИНА ДО САДА: Дигитални новчић био на 90 одсто ПОПУСТА, продавали га за свега неколико хиљада евра
СРПСКЕ ПЛАНИНЕ СПАСИЛЕ ТУРИЗАМ: На почетку године забележен пад броја ноћења у односу на лани
УЛАГАЊЕ У СРПСКЕ ОРАНИЦЕ: Пољопривредна земљишта у овом крају коначно ће имати канал за наводњавање
Послодавци су врло јасно рекли да су им такви запослени "непожељни", па се земља суочава с додатним изазовима.
Део компанија намерава да радницима који се неће вакцинисати - из здравствених разлога или личних уверења - забрани приступ канцеларијама.
Синдикати гласају за компромис, и предлажу тестирање на свака 72 сата.
Израел предњачи по броју људи који се дневно вакцинишу, мада има и скептика у земљи: оних који не верују медицинској науци.
- Свако ко није вакцинисан остаће по страни - рекао је недавно министар здравља Израела, Јули Еделштајн.
Он је јасно поручио како су скоро уведене потврде о вакцинацији, а које омогућавају неограничено коришћење теретана, као и одлазак у биоскоп.
Сходно томе, израелски парламент Knesset је прошле среде изгласао закон који министарству здравља допушта да локалним властима открије имена становника који нису вакцинисани. Али, парламент није уводио конкретне регулативе, везане за повратак на радна места.
Зато послодавци планирају да уведу сопствена правила. На пример, Интелова подружница Mobileye из Јерусалима каже да невакцинисани радници неће смети да долазе на посао до 4. априла, али ће радити од куће. Процењују да 10% од 1.500 радника неће примити вакцину против ковида.
У Израелу се масовно користи вакцина партнера Пфизер и BioNTech, која је показала ефикасност од 94 одсто у спречавању симптоматских случајева обољења од ковида.
Стручњаци из области заштите личних података сматрају да би захтев послодаваца да испитају јесу ли радници примили вакцину или не - могао имати и судски епилог.