ДРЖАВА ИМА НОВЦА ЗА СОЦИЈАЛНЕ ПЕНЗИЈЕ: Гарантована примања за најугроженије, стучњаци помињу ову цифру
Ова врста државне помоћи обухватила би пензионере чија су приманаја минимална и којима је помоћ најпотребнија.
У медијима скоро свакодневно се покреће питање о "гарантованим" или социјалним пензијама у Србији. Министар за бригу о селу Милан Кркобабић поново је актуелизовао ово питање, о коме се прича још од 2006. године, а није заживело до данас. Када погледамо регион, систем сличних даванаја за најастарије грађане већ је развијен у Македонијиј. Месечна примања се у просеку крећу до стотинак евра, а приближна висина социјалне пензије могла би да буде и у Србији.
Социјалне пензије су развијен систем већ одавно у свету. Око 100 држава већ дуго за страрије грађане издваја новац из буџета. Између осталих, такав је случај у Немачкој, Холандији и другим развијеним земљама.
НАЈВЕЋИ ГРИНФИЛД НА СВЕТУ: Рио тинто спремио 2, 4 милијарде америчких долара за рудник у Србији
КОНАЧНО ДОЛАЗИ ПРАВДА И ЗА ДОМАЋИЦЕ: Смеши им се сигурна пензија, а нису само оне на листи, има их још
ВИСОКЕ КИРИЈЕ, А БУКНУЛА ПОТРАЖЊА ЗА СТАНОВИМА! Најтраженије гарсоњере и једнособни домови, од чега зависе цене?
Ова врста државне помоћи обухватила би пензионере чија су приманаја минимална и којима је помоћ најпотребнија. То значи да је могу добити једнако и мушкарци и жене који се налазе на рубу сиромаштва, односнио не примају "пензију зарађену радом", немају никаква примања ни имовину, и старији су од 65 година.
Дакле, најпре најављивана као гарантована или социјална пензија, како каже министар Кркобабић, који је заговорник ове идеје, биће преименована у "специфичан систем социјалног давања"
- Ово није пензија у класичном смислу речи, те је померамо из тог корпуса. Дефинишемо је као један специфичан систем социјалне помоћи - рекао је Кркобабић, преносе медији.
Он је потрвдио да ће овакав вид давања бити намењен само за оне који се налазе на рубу сиромаштва.
Економисти су мишљења да би држава одмах могла да издвоји новац за плаћање оваквог типа. Кажу да би бужет то могао да издржи и да је Србија у овим тренуцима и више него спремна за такав корак.
- То за државу није никакав проблем. Може да се оствари из простог разлога јер нам је нарастао буџет - рекао је економиста Александар Стевановић.
По најавама министра Кркобабића пензија би износила 12.000 динара. Са друге стране, економисти сматрају да би она могла да се повећава.
- Врло вероватно да ће расти како буде био већи БДП - сматра економиста Александар Стевановић.
Иначе, већина пензионера у Србији данас има мању пензију од 30.000 динара, а они који никада нису радили живе на рубу сиромаштва.
Синдикати пензеонера упозаравају да оваква помоћ не би имала смисла ако буде испод 150 евра.
Уколико социјалне пензије буду уведене донекле ће се решити егзистенцијално питање старијих, а првенствено жена, јер су оне далеко угроженија категорија без икаквих прихода.
- Ово је покушај решавања вишедеценијских проблема лоше привредне и радне регулације, тешког проналажења посла и потребе да се егзистенција обезбеди на алтернативне начине - рекао је социолог Алекса Вукашиновић. Он је прецизирао да имамо људе без дана радног стажа и због "рада на црно".
Социјалне пензије би минимално решиле проблем старијег становништва, с обзиром на то да цене у Србији сваким даном скачу. Недавно је поскупело уље, грађевински материјал, најављује се и повећање цена кафе за 10 до 12 динара. Ако је стотинак евра једино примање старијих, у поређењу са minimalnnom потрошачком корпом која је у марту ове године износила 38.446 динара, скоро да није могуће створити елементарне услове за живот.
Северна Македонија је већ развила систем социјланих пензија. Како пише на сајту македонског Министарства за рад и социјалну политику, од споровеђња социјалних реформи више од 2000 људи је стекло право на овакву пензију.
Старији од 65 година који немају други извор прихода примају око 100 евра месечно или 6.000 денара. Да би остварили право на пензију они морају 15 година да живе у тој држави и да не поседују властиту имовину.
Право на социјалну пензију уживају и грађани јужне покрајине. На Косову и Метохији старији од 65 година примају око стотинак евра месечно. Привремене косовске институције су социјалну пензију увеле после 2000. године, а услов који грађани морају да испуне је да имају доказ о поседовању некретнине на Косову.
Према последњим подацима у Србији је више од 200. 000 људи који су старији од 65 година, а немају право на пензију јер или нису радили или нису уплаћивали доприносе. Просечна пензија у Србији износи 30.870 динара, а њена висина варира у односу на градове у Србији.
Иначе, у Србији старији од 65 година углавном примају пензију по основу доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, које им се током животног века скидало аутоматски са зараде.