ВЛАДА СРБИЈЕ ДОНЕЛА ОДЛУКУ: ЕПС постаје акционарско друштво
Влада Србије донела је Одлуку о промени правне форме Јавног предузећа "Електропривреда Србије" у нејавно акционарско друштво са 36,5 милиона акција, од којих свака номинално вреди 10.000 динара, објављено је у "Службеном гласнику".
У одлуци се наводи да ће "Електропривреда Србије" убудуће бити акционарско друштво и истиче да ће ЕПС АД наставити да обавља делатности јавног предузећа, на исти начин као и пре промене правне форме.
ЕПС АД ће остати власник целокупне имовине Јавног предузећа и дужник свих обавеза Јавног предузећа, а судски поступци у име, односно против ЕПС-а настављају се.
Како се наводи, сви уговори ЕПС-а остају на снази без потребе закључења посебних анекса.
Светска банка предвиђа: Србија ће остварити исти раст БДП-а као и прошле године
НОВО ПОВЕЋАЊЕ КАМАТНЕ СТОПЕ! Да ли су управо поскупели динарски кредити - ово је објашњење банке
ПОСКУПЕО И ДИЗЕЛ И БЕНЗИН! Ово су нове цене горива
Укупан акцијски капитал ЕПС-а износи 365,1 милијарду динара а на основу ове одлуке Владе Сбије биће фомирана књига акционара након регистрације акција код Централног регистра, депоа и клиринга хартија од вредности.
Одлука Владе Србије донета је на основу Закона о привредним друштвима и Закона о Влади, наводи се у одлуци објављеној у "Службеном гласнику".
Једини власник досадашњег јавног, а убудуће акционарског друштва ЕПС је Република Србија.
Влада Србије одлукама је изменила и допунила оснивачки акт Јавног предузећа "Електропривреда Србије" те донела статут будућег Акционарског друштва ЕПС, и та документа су такође објављена у "Службеном Гласнику".
У измењеном оснивачком акту наводи се да је претежна делатност ЕПС-а производња електричне енергије, а та фирма може да обавља и све друге делатности у складу са важећим прописима и општим актима и сопственим одлукама.
Укупан акцијски капитал ЕПС АД износи 365.105.090.000 динара а Република Србија је једини власник.
До именовања нових, председник и чланови Надзорног одбора ЕПС и вршилац дужности директора именован 2022. године, наставиће да врше своје функције.
Садашњи извршни директори ЈП "Електропривреда Србије" настављају да обављају функцију извршних директора у оквиру Извршног одбора АД "Електропривреда Србије".
Наводи се да ће оснивач именовати свог овлашћеног представника у Скупштини Акционарског друштва "Електропривреда Србије" у року од 10 дана.
ЕПС је једини оснивач више фирми са седиштима на подручју Аутономне покрајине Косово и Метохија.
Наводи се да ће акте о оснивању тих фирми ЕПС усагласити са законом и прописима којима се уређују услови и начин обављања енергетских делатности у року од три месеца од дана када се стекну услови за усклађивање њихове организације, рада и пословања.
Побројане су фирме: Електрокосмет, Термоелектране Косово из Обилића, Површински копови "Косово" и "Електросевер" из Северне Митровице.
У објављеном Статуту ЕПС АД наводи се да, поред производње електричне енергије, та компанија обавља и делатност трговине електричном енергијом, односно снабдевања.
Таксативно су наведене и остале делатности за које је ЕПС регистрован, на челу са експлоатацијом лигнита и мрког угља.
У статуту ЕПС АД наводи се да ће та фирма моћи да издаје све врсте акција (са или без номиналне вредности), као и друге хартије од вредности које су предвидјене важећим прописима.
Наведено је да имовину ЕПС АД чини право својине на покретним и непокретним стварима, новчана средства, хартије од вредности и друга имовинска права која су пренета у својину ЕПС или које је та фирма стекла пословањем, укључујући и право коришћења на стварима у јавној својини.
Функцију Скупштине ЕПС АД вршиће оснивач преко једног овлашћеног представника, а ту ће се између осталог одлучивати о Статуту, основном капиталу, емисијама хартија од вредности, акцијама, те та статусним и променама правне форме.
У надлежености Скупштине су оснивање и гашење огранака, стицање и располагање имовине велике вредности, расподела добити и покриће губитка те политика дивиденди.
Скупштина бира и разрешује чланове Надзорног одбора којих има седам а међу њима је и представник запослених.
Уз друге важне функције, Надзорни одбор бира Извршни одбор у коме је седам извршних директора од којих је један Генерални директор који ће заступати ЕПС без ограничења.
Обавезу да се усклади са новим Статутом ЕПС има у року од девет месеци од дана регистрације промене правне форме у Регистру привредних субјеката.
У новом Статуту наведено је да ће ЕПС АД наставити да врши јавно снабдевање електричном енергијом у складу са издатом лиценцом Агенције за енергетику Републике Србије из августа 2016. године и законом којим се уређује енергетика.