ЕВО КОЛИКО ЋЕ СРБИЈА ПЛАЋАТИ РУСКИ ГАС: Постоје два могућа сценарија, чека се кључни моменат у преговорима
Цена ће зависити од новог уговора.
Србија има само један извор снабдевања гасом, из Русије и набавља га по цени од 270 долара за 1.000 кубних метара, а тренутни ценовник важиће до краја маја.
Колико ћемо овај енергент, чија је берзанска цена ових дана око 1.100 долара, плаћати од јуна, зависи од новог уговора око кога се преговара са "Гаспромом".
ДРЖАВА ПОНОВО ДЕЛИ НОВАЦ? Велике повишице очекују ПЕНЗИОНЕРЕ, а ево и када стиже НОВИХ 100 евра за младе
ПОСКУПЉУЈЕ ХЛЕБ "САВА": Векна ће сада коштати ОВОЛИКО
НЕВЕРОВАТАН УСПЕХ СРБИЈЕ! Бољи смо од чак 11 чланица ЕУ у овом аспекту ЕКОНОМИЈЕ
Стучњаци оцењују да разговори о цени гаса који би требало да се окончају ових дана у актуелној политичкој ситуацији неће бити нимало лаки.
Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић је изјавио да очекује да ће јавност после 15. маја моћи да сазна више детаља око новог уговора о снабдевању гасом.
Он је рекао да је сигуран да ће цена бити повољна, иако сматра да је тешко замислити да остане на тренутном нивоу.
- Имамо довољно финансијских ресурса и довољно алтернатива, и мислим да ће уговор са Русима бити довољно добар и у смислу цене, да Србија не мора да брине. Веома је незгодно када бих ја сада почео да говорим о детаљима. И због притисака који се врше на нас када је у питању однос са Русијом - рекао је директор Србијагаса.
Он је, међутим, у ранијим изјавама у марту, када је најављивао преговоре, рекао да би се у првој фази поврата цене гаса на неку нормалну вредност она могла позиционирати на 800 или 850 долара.
За каснију фазу, када се смири ситуација у Украјини, прогнозирао је да би цена могла да се стабилизује на 600 до 650 долара за 1.000 кубних метара.
У Министарству енергетике напомињу да се преговори о новом Уговору о испорукама природног гаса воде између ЈП Србијагас и руског Гаспрома, а да ће цена зависити од тога какву ће формулу за снабдевање испреговарати ЈП Србијагас. Кажу да су, док се не дефинишу детаљи око будућих испорука природног гаса, све опције отворене када је у питању трајање уговора, тако да би он могао бити орочен до краја године, али и на дужи период.
- Свакако се надамо да ће бити најповољнија могућа цена за Србију у тренутним околностима. Очекујемо да добијемо најповољније услове који се у овом моменту могу добити узимајући у обзир ситуацију око услова за набавку и испоруке овог енергента - кажу у Министарству енергетике.
Цена гаса је разлог за одупирање санкцијама
У условима све јаче енергетске кризе и заоштравања односа између Брисела и Москве, Србија је у незавидном положају, јер није подржала одлуку ЕУ о увођењу санкција Русији, а с друге стране су из Москве већ стизале поруке да Русија рачуна на доследну позицију Србије према Русији у оквиру међународних организација, уз опаску министарке иностраних послова Марије Захарове да "Русија своје пријатеље у тешким тренуцима подржава".
Др Владимир Трапара, из Института за међународну политику и привреду каже да не би да лицитира о цени гаса, али да сматра да нећемо моћи да прођемо без дупло скупље од оне коју сада плаћамо, али напомиње да би то опет и даље било значајно јефтиније од оног што ће плаћати други.
- Наравно да политика утиче и вероватно кључни разлог зашто се тренутно тако снажно одупиремо увођењу санкција Русији јесте тај да бисмо добили што повољнију цену гаса. Ако нас Запад притисне да уведемо санкције пре завршетка преговора, у шта не верујем, јако тешко је очекивати да би нас Руси третирали боље од остатка Европе - сматра Трапара.
Савић: Не треба рачунати на дугорочни уговор
Љубинко Савић из Удружења за енергетику Привредне коморе Србије каже да је питање гаса политички врло неизвесно и да ће цена зависити од више фактора.
- Није само у питању наш однос према Русији, већ и транзита кроз европске земље, како ће се они поставити и шта ће даље бити са европским санкцијама. Много је незахвално коментарисати каква би могла бити цена, али ја се надам да ћемо ми имати довољне количине природног гаса, што је за нас најбитније. Сада се преговара и начин обрачуна цене. Видећемо шта ће ту моћи да се уради - каже Савић.
Савић подсећа да су до сада помињана два могућа модела. По првом би се снабдевање продужило до краја године по овим ценама или нешто вишим од ових, али опет повољнијим него другим европским земљама, док би друга варијанта подразумевала дугорочан уговор. Он, међутим, сматра да није тренутак да се преговарају цене на период од десет година по овим ценама које су тренутно актуелне на тржишту у Европи.
- Преурањено је преговарати на дуже стазе и орочавати уговоре на десетогодишњи период као што смо имали до сада. Ово је изазвало заиста колапс целог енергетског сектора и једноставно је незахвално преговарати на дуже стазе и утврђивати неку цену која би била дугорочна. Очекујем када се смири ова криза што се тиче проблеме са Украјином, да и санкције постану попустљивије, онда бисмо можда имали повољније услове за преговоре за дугорочан уговор. Тренутно је ситуација тешка и по питању количине и цена - објашњава он.