НИЈЕ ДО ПОРЕЗА! Станодавци све мање ПРИЈАВЉУЈУ подстанаре, а ево и зашто
Ово ускраћује грађанима многа права
Многи се одлучују на изнајмљивање станова када дођу у Београд. Како им кирије задају једну од највећих потешкоћа, права је срећа када наиђу на неки пристојан, а финансијски приступачан стан. Ипак, ту није крај мукама. Многи заинтересовани станари сусрећу се са негативно настројеним власницима, када је реч о пријави на адресу становања.
ИДЕАЛНО ВРЕМЕ ЗА ПРОДАЈУ СТАНОВА: Ево шта нас очекује у 2024. години и колико можете да зарадите
КОЛАПС НЕМАЧКЕ АУТОМОБИЛСКЕ ИНДУСТРИЈЕ! Путин са осмехом на лицу после легендарне приче о настанку Мерцедес-Бенца: "Морамо им некако помоћи"
КОЛАПС НА НЕМАЧКИМ АЕРОДРОМИМА! Отказано и одложено ПРЕКО 1000 летова, у току масовни штрајк радника у ОВИХ 11 ГРАДОВА (ФОТО/ВИДЕО)
Постоји велики број људи којима није јасно зашто је то тако, као и зашто то представља толики проблем станодавцима, због чега је у једној популарној Фејсбук групи за изнајмљивање станова Снежана написала своје искуство.
- Зашто је пријава на адресу толики проблем?! Већ месец дана тражим стан или гарсоњеру у било ком делу Београда, само да има пријаву на адресу. Скоро сам причала са власницима једног предивног стана, притом мени финансијски доступног, кажу "Е, па ако бисмо вас пријавили на адресу, стан би коштао скупље због пореза". Па чекај мало, ако ти ја већ плаћам кирију коју ти, притом, ставиш у џеп и платим и рачуне, јел ти не можеш од те кирије да издвојиш и платиш порез - започиње Снежана.
На томе се није зауставила, те је оштро наставила да објашњава ситуацију у којој се нашла.
- Шта сад, ти треба да се сладиш, а ја да рмбачим да бих задовољила твоје луксузне прохтеве станодавца?! Да ја плаћам што ту станујем и теби и држави, а тебе да боли уво?! Је л' реално да људи очекују да неко живи у њиховом стану дужи временски период, да на њима зарађује, а да им ускрати апсолутно свако право - наставља она.
Ускраћена права
Дотакла се затим и права која губи, уколико нисте регистровани као станар на одређеној локацији конкретног стана.
Како истиче, право на здравствено осигурање не може да оствари, ако нема пријаву на адресу, као и да одабере педијатра за дете и лекара за себе, те се запитала и шта је са оним људима који имају хроничну терапију.
Затим, ускраћено је и право на образовање, уколико дете нема ту исту пријаву на адресу у месту у ком живи, онда оно не може ту ни да се школује.
Дотакла се и права на бесплатну правну помоћ, јер у свакој општини постоји правник који може да помогне у евентуалним судским процесима. Међутим, ако неко није пријављен на адресу, не постоји шанса да његова права буду одбрањена пред судом, јер до њега не може ни да дође.
Као последње, наводи право на рад, јер особа без пријаве становања не може ни да се пријави у локалну службу за запошљавање, што је некоме једина шанса да пронађе посао.
- Цене кирија јесу проблем, али разумем да је некоме то једина зарада. Међутим, још већи проблем је неразумевање станодаваца за потребом пријаве на адресу. Хајде да мало поразмислимо о овоме, јер верујем да непријављивањем на адресу нису само ова четири права нарушена - закључује Снежана.
Није потребно да се плаћа порез
Готово сви у коментарима на ову објаву били су сагласни да није потребно да се плаћа порез, ако вас станодавац пријави на адресу становања.
"Може да се изда стан и направи уговор да ту станујете без икакве новчане накнаде и тада станодавац не плаћа порез'', ''Немојте да дозволите да вам те лажи неко продаје'', ''Svi знају да је нелегално имати подстанаре, а не пријавити их'', били су само неки од коментара испод поменуте објаве.
Адвокат - не мора свако да се пријави
Адвокат Кристина Ђорић наглашава да не мора да се пријави на адресу свако ко је изнајмио стан.
- Људима је лакше када промене центар својих животних активности да аутоматски промене и пребивалиште, да би остварили сва она права које пребивалиште вуче, као што је здравствено осигурање, ПИО фонд, вртић и слично, али власник не мора то да уради - истиче адвокатица Кристина Ђорић.
Како се потегла прича о томе да власници некретнина не желе да пријављују своје станаре због тога што то изискује додатно плаћање пореза, упитали смо правницу колико у томе има истине:
- Власника стана то ништа не кошта. Оно због чега су власници, углавном, опрезни, јесте што ти као физичко лице можеш да пријавиш да имаш пребивалиште код одређеног власника некретнине, а онда се то унесе и у личну карту. Рецимо, неко физичко лице одлучи да оснује привредно друштво и наведе да то привредно друштво има седиште на тој адреси где му је пребивалиште. Затим се деси да се против тог лица покрене извршење, попис и процена имовине тамо где је седиште друштва, а то је стан који му власник изнајмљује, где станодавац долази у проблем зато што извршење може да се покрене на његовој непокретности - објашњава адвокатица.
Поред тога, напоменула је да Закон о пребивалишту и боравишту има и казнене одредбе, где се предвиђају различите новчане санкције, у зависности од тога шта је учињено, илити прекршено. Оне се крећу од 10.000 до 300.000 динара.
Међутим, постоји и вид заштите станодавца од могућих превара станара, а то је пасивизација адресе.
- Уколико државни орган утврди да грађанин не станује на адреси на којој је пријављен, или ако утврди да је приликом пријаве пребивалишта дао неистините податке, надлежни орган доноси решење којим пасивизира адресу пребивалишта. Дакле, ако станар није ту и власнику то смета, може да покрене поступак пасивизације - истиче адвокатица Ђорић.
Закључује да ретко ко заиста одговара, јер није лако доказати такве ствари, а нико се и не бави тиме, па то и нема поенту. Промене пребивалишта много коштају, те се људи не одлучују тако често да то и раде.
Извор: Србија Данас/Курир/Тамара Барбузан/Пренео: Т.М.