ЕВРОПСКЕ КОМПАНИЈЕ ЈАЧЕ НА РЕЧИМА НЕГО НА ДЕЛУ! Штури извештаји о активностима у вези са климатским променама
Од анализираних компанија, само 23,4 одсто је пружило конкретне информације.
Извештаји европских корпорација о активностима у погледу климатских промена и других питања одрживости углавном су штури, показало је једно истраживање објављено данас, па регионални законодавци морају да пооштре прописе.
Директива Европске уније о нефинансијском извештавању ступила је на снагу 2018. и захтева од компанија да информишу јавност о томе како управљају низом друштвених и еколошких изазова, али не одређује прецизно шта корпорације треба да објављују.
Тренутно се процењује ефикасност ових прописа и шта би евентуално требало да се мења.
ОВО ЈЕ МЕТАЛ БУДУЋНОСТИ Хиљаду пута је тањи од длаке и 200 пута јачи од челика (ВИДЕО)
Почиње с радом ПРВА нуклеарна електрана у арапском свету!
Први пут ове године: Забележен пад потрошње гаса у Кини
"Зелени план"
За европски "зелени план" вредан 1.000 милијарди евра (1,1 билион долара), који има за циљ остварење нулте емисије угљеника до 2050. године, кључна компонента је да се обезбеди да Директива о нефинансијском извештавању одговара својој сврси.
Студија Алијансе за корпоративну транспарентност о нефинансијским извештајима 1.000 фирми, покренута на иницијативу и у сарадњи са адвокатском канцеларијом "Френк Болд" за заштиту јавног интереса, показала је велике разлике између речи и деловања многих компанија.
Примера ради, када је реч о клими, студија је показала да иако је 36,2 одсто фирми поставило климатске циљеве, само 13,9 процената њих је обезбедило мере да се усклади са Париским климатским споразумом из 2015. године, који подржавају Уједињене нације.
Париски споразум има за циљ ограничавање раста просечне глобалне температуре на знатно испод два степена Целзијуса до 2050. године у односу на прединдустријски ниво, и ограничавање утицаја елементарних катастрофа повезаних с временским приликама, које би могле да однесу животе више стотина милиона људи и да драстично утичу на светску економију.
Од анализираних компанија, само 23,4 одсто је пружило конкретне информације које су читаоцима омогућиле да схвате ризике са којима се суочавају, иако је 53,8 процената фирми рекло да препознаје постојање таквих ризика, наводи се у извештају.
У финансијском сектору - који је све више у фокусу активности инвеститора и креатора политика - извештају су још гори.
Само 13,4 одсто компанија из финансијског сектора је објавило конкретне податке о изложености њихових зајмова, инвестиција и другим преузетим активностима према секторима који доприносе климатским променама, док је само 3,1 одсто проценило изложеност своје активе према климатским ризицима.
Минерал будућности: Да ли ће јединствено налазиште променити слику Србије
Преко границе цене су ПАПРЕНО СКУПЕ, а СРБИЈА је међу најјефтинијим земљама за живот!
Најновије информације: Словеначке железнице желе да се ПРОШИРЕ и до Србије!
Коронавирус НАНОСИ ШТЕТУ привредном расту: ИМА ЛИ разлога за бригу?
Ова земља улаже 1,6 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА У СУПЕРРАЧУНАР!