Фијат и Рено планирају да удруженим снагама ОСВОЈЕ СВЕТ: Шта то значи за фабрику у Србији?
Предложено удруживање Фијат Крајслер Аутомобила (ФЦА) и Реноа могла би да доминира светском индустријом аутомобила, али успех овог плана није загарантован.
Фијат је ове седмице понудио Рено Групи спајање које би резултовало настанком трећег највећег произвођача аутомобила на свету са 8,7 милиона продатих возила годишње.
- Удружена компанија била би светски лидер у аутомобилској индустрији која се брзо развија - наводи се у саопштењу Фијата.
Како пишу медији, Фијат и Рено би заједно са јапанским Нисаном, који је сада у партнерству са Реноом, могли да "владају светом". Заједно би могли да постављају услове добављачима, покрију планету продавницама и троше више од конкуренције на развој нових технологија. Генерални директор Нисана Хирото Саикава већ је изјавио да не види "никакве лоше стране" у предложеном удруживању.
Вучић са делегацијом Свекинеске федерације: Највеће компаније заинтересоване да улажу у пољопривреду и здавство (ФОТО)
ЛЕПА ВЕСТ ЗА ПРИВРЕДНИКЕ И ПРЕДУЗЕТНИКЕ: Одобрен бесповратни кредит
Прослава пунолетства у Србији кошта и невероватних СЕДАМ ХИЉАДА ЕВРА!
Фијат је саопштио да би спајање са Реноом уштедело пет милијарди евра годишње због тога што би две фирме делиле цену развоја нових технологија и возила. Међутим, постоји више препрека успешном спровођењу ове идеје. Овај лист наводи да удруживања у аутоиндустрији обично пропадају, уз частан изузетак самог Фијат Крајслера.
Такође, упркос млаком одобравању плана од стране Нисана, однос јапанског произвођача са својим партнером Реноом је затегнут већ дуже време, а овај договор може да буде кап која ће прелити чашу и растурити партнерство.На крају верује се да су потенцијалне добробити од предложеног удруживања "пренадуване".
ФЦА је обећала да би план био спроведен без затварања и једне фабрике, међутим радници у Фијатовој фабрици у Крагујевцу већ сада су забринути због, како кажу, најављеног слања на плаћено одсуство од 90 дана.
Самостални синдикат те фабрике саопштио је да су радници разговарали са премијерком Србије Аном Брнабић о будућности те фирме, у којој држава има 33 одсто власништва, али након састанка нису рекли ништа конкретно.
ЗАРАДЕ У СРБИЈИ ВЕЋЕ НЕГО ИКАДА: ИТ стручњаци пали са трона по зарадама, ево ко сада ИМА НАЈВЕЋУ ПЛАТУ!
Потписан Меморандум о разумевању између ПКС и Свекинеске федерације за индустрију и трговину
- Услед најављеног трансформативног спајања ФЦА са компанијом Рено (Ренаулт) на глобалном нивоу, мора се дати простора за завршетак преговора са наставком активности Владе и саме премијерке према компанији око изналажења решења у интересу запослених у ФЦА Србија - саопштио је синдикат.
Према наводима медија, уговор о субвенцијама између Владе Србије и Фијата истекао је на јесен прошле године, а држава је Фијату исплатила 120 милиона евра од 2013. до 2017. године.
Према подацима Агенције за привредне регистре у крагујевачкој фабрици је радило више од 2.300 запослених у 2017. години, последњој за коју тренутно постоје подаци. Две године раније тај број је био већи за хиљаду радника.