ФРИЛЕНСЕРИ ЋЕ ЗА ПОРЕЗ МОРАТИ ДА ДАЈУ ДО 11.000 ЕВРА: Решења увелико пристижу, многи немају толико новца
Око 100.000 фриленсера у Србији не зна шта им је чинити. Пореска решења са затезним каматама и обавезама за пет година уназад већ су почела да стижу, а доспеле обавезе нису нимало наивне.
Центар за истраживање јавних политика израчунао је да су у просеку приходи фриленсера око 80.000 динара бруто месечно за мушкарце и 60.000 динара за жене. Према њиховој процени, чак и да је најмањи дуг за порез у питању, по најповољнијој неопорезивој основици од 50 одсто, српски фриленсер дугује озбиљан износ.
НЕСИГУРНА СИТУАЦИЈА НА НИВОУ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ: Откривено када се очекује ЕКОНОМСКИ ОПОРАВАК због пандемије
ЗЕЛЕНИ КОРИДОРИ НА ГРАНИЦИ СА ЕУ: Министри економија подржали предлоге привреде региона
Усвојен предлог закона о буџету: Донета одлука о ЈЕДНОКРАТНОЈ ПОМОЋИ МЕДИЦИНАРИМА!
У случају да су на пример у једној години у просеку приходовали 80.000 динара бруто месечно, били би дужни да за порезе и доприносе уплате у најбољем случају око 270.000 динара годишње (2.300 евра).
За пет година уназад, колико држава сада хоће да им наплати дуг, то би значило цех и већи од 11.000 евра!
Неки фриленсери зарађују много више од просека, што значи и много већи порески цех.
Фриленсери сада тврде да не желе да избегну плаћање пореза, већ да су "доведени у ситуацију у којој ни на који начин не могу да плате све порезе и доприносе за претходних пет година". Како кажу, постојећи закон их обавезује, али у исто време, не препознаје као посебну групу радника која остварује приходе.
- Желимо договор са Министарством финансија и Пореском управом, да се дуговања по оваквом закону не наплаћују уназад, и да се што пре разговара и усвоји реално решење које нас неће спречити да наставимо са радом. Ми желимо да платимо порез, али реалнију стопу и уз правну регулацију нашег радног и социјалног статуса. Само уз такав модел ће државни буџет приходовати без угрожавања било чије егзистенције - објашњава Никола Илиевски из Удружења радника на интернету које је недавно основано, и чија група на Фејсбуку броји више од 5.000 чланова.
С друге стране, из Министарства финансија поручују да су спремни да мењају законе и да прилагоде регулативу актуелном тренутку, али да ће се измењени прописи примењивати у будућности, док се већ доспеле пореске обавезе морају измирити. Фриленсерима саветују да, ако се не сналазе са обрачуном пореза, ангажују пореске саветнике.
Две приче
- Имам 38 година и по занимању сам дипломирани библиотекар информатичар. Након дипломирања дуго сам тражила посао. Коначно сам почела да радим 2013. у једном институту, где сам била ангажована две године. Радила сам по уговору који је истекао у новембру 2015. Испратили су ме уз чврста обећања да ће ме ангажовати поново, што се није десило - почиње своју причу једна од фриленсерки која је тренутно забринута за исход спора са Пореском управом и да ли ће морати одједном да плати велику суму за порез у претходном периоду.
- Сада држим online часове енглеског језика, просечно зарађујем око 500 долара месечно, али у овом послу се никад не зна. Ако имам неке хитне обавезе, ако се разболим, ако ми нестане струја или интернет, немам никакву зараду. Осим тога, за свако одсуство смањују ми зараду - објашњава услове рада на интернету и додаје да је за овај посао морала да купи компјутер са супер перформансама, ХД камеру, скупе слушалице…
- И то све пута два, јер ништа не сме да закаже. Плаћам најбрже интернет пакете код два различита провајдера, а имам и power-bank за лаптоп у случају да нестане струја. Месечно интернет плаћам 6.000 динара, а свако мало нешто од опреме мора да се замени и докупи - наводи она,
Њена колегиница своје "тезге" налази на популарној дигиталној платформи Upwork. Каже да је од 2011. године, када је завршила факултет, променила пет градова и безброј послова.
- После више стотина конкурса за наставника на које сам слала папире широм Србије, одустала сам од идеје да ћу икада добити прилику да радим у просвети, и одлазим трбухом за крухом да радим у једном хотелу као чистачица за минималац. У међувремену напуштам и докторске студије због немогућности да их финансирам и похађам. Затим сам радила годину и по хонорарно као дописник једног националног дневника, па након тога као стручно лице на једном пројекту - описује своју каријеру.
Када се ово њено путешествије завршило, каже да није имала избора осим да сама поново почне од нуле, на Upworku.
- Месецима проводим по читав дан вежбајући писање разних форми на енглеском, не знајући да ли ћу икада добити икакав ангажман. А онда и прва "тезга" - оцењивање есеја аустралијских средњошколаца које ми је недељно доносило свега тридесетак долара. Недуго потом добила сам и први full-time ангажман за 400 долара месечно, и тако од посла до посла и од тезге до тезге - прича она.
Саговорница сматра да је рад на интернету "најзахтевнија и уједно најнесигурнија врста посла" коју је искусила.
- Све само не испијање еспреса у фенси кафеима уз ноншалантно куцкање на MacBook-u, како људи замишљају. За 4 године колико радим online имала сам свега две недеље одмора. Када бих имала прилику, сутра бих то оставила и ушла у учионицу, где је другачији начин рада, где постоје викенди, празници, одмори и боловања - закључује.