Гради се нови индустријски парк у Београду
Споразум потписан у Пекингу
Споразуми о изградњи новог индустријског парка у Београду, као и о завршетку пројекта изградње канализације у престоници и фабрике за пречишћавање воде у Великом селу потписани су у Пекингу. Интересовање компанија из Кине за улагање у Србију и Београд је велико и то су сјајне вести, изјавио је градоначелник Београда Синиша Мали.
(УЖИВО) ВУЧИЋ У КИНИ: Велика част за Србију што има могућност да се представи у Кини (ФОТО)
- Данас смо потписали споразум о изградњи новог индустријског парка у Београду, са леве стране Дунава, поред Пупиновог моста. То су стотине хектара земље које ћемо да искористимо за десетине нових компанија које ће доћи из Кине и из целог света. То су хиљаде нових радних места и за Београд, и мислим да је то сјајна вест, јер ће то бити највећи индустријски парк у овом делу Европе - рекао је Мали новинарима у Пекингу.
Такође, напомиње градоначелник, са компанијом "Полигруп" постигнут је договор и у наредних 30 дана биће потписан споразум о завршетку пројекта изградње канализације у Београду и фабрике за пречишћавање воде у Великом селу, а то је, напомиње Мали, пројекат који се чека већ 30 година .
- То је такозвани интерцептор који треба да се заврши, како би све отпадне воде ишле у ту цев, па у ту нову фабрику за пречишћавање. За нас је то веома важно, желимо да и Сава и Дунав буду чисти, да као у Бечу што имате прилику да видите како је чиста вода скроз до дна, тако хоћемо да буде и у Београду, а у овом тренутку, све отпадне воде иду директно и у Саву и у Дунав, због чега су реке прљаве - рекао је Мали.
Он је рекао да је имао прилику да у кинеској престоници разговара и са људима из компаније "Хајгер", од којих је град Београд већ купио пет електроаутобуса који саобраћају нашим главним градом и да је жеља да се од те компаније купи још "десетине нових електроаутобуса", како би центром града ишли само електроаутобуси, што је, подвлачи Мали, еколошки веома важно.
- С друге стране, то покушавамо да комбинујемо са њиховим уласком у Икарбус, како би се у тој нашој фабрици у Земуну производили ти електроаутобуси, па онда извозили у целу Европу - рекао је Мали.
Две кинеске компаније у ужем избору и за концесионара за "Аеродром Београд"
Две кинеске компаније су у ужем избору и за концесионара за "Аеродром Београд", подсећа Мали и каже да се са обе разговара, док се њихове понуде очекују 30. маја.
- Нека победи она која је боља, али Београд је једини град у овом делу Европе који има директне летове за северну Америку, а ако успемо да договоримо и директан лет за Пекинг, плус ако нека кинеска компанија узме наш аеродром под концесију, то ће бити велика ствар за нас, много брже ћемо да га развијамо - каже градоначелник.
Такође, Мали указује да је имао и велики број разговора са приватним компанијама које су заинтересоване за мање пројекте у Београду, попут куповине хотела "Југославија", при чему је, напомиње, тај хотел, један од последњих пројеката који није завршен, а који чека већ 10-15 година у граду.
- Ово је велика ствар за Београђане, то су милијарде евра у новим инвестицијама и само да будемо довољно паметни да их спроведемо - сматра Мали.