ХОЋЕ САМО ГОТОВИНУ: Ево зашто све више аустријских угоститеља одбија плаћање картицом
Радије би плаћали готовином "која не оставља трага"
Плаћање готовином у аустријским је ресторанима готово једнако незаобилазно као и бечка шницла или штрудла од јабуке, а Аустријанци размишљају о томе да га прогласе својим уставним правом.
У време виртуелних валута и мобилног плаћања, уношење такве одредбе у устав можда се чини погрешно. Али управо то је овог месеца предложила конзервативна странка ОеВП (Аустријска народна странка) бившег канцелара Себастијана Курца, који води кампању за реизбор на наредним изборима.
ТРАЖИ СЕ "ЗЛАТАН ЈЕЗИК": Кина нуди запослење који је за већину људи "посао из снова" (ВИДЕО)
ИЗАЗВАЛИ СМРТ ВИШЕ ОД 4.500 ЉУДИ?! Фармацеутски гигант проглашен кривим за ИЗАЗИВАЊЕ ЗАВИСНОСТИ
НОВИ МОДЕЛ НА КОРАК ОД КРАГУЈЕВЦА: Фијатова "ђардинијера" производиће се у Србији? (ФОТО)
Далеко од тога да је дочекан са скептицизмом, предлог је омогућио крајње десној Слободарској странци (ФПОе), која је с Курцом владала до маја, да подсети да је управо она прва предложила уставни амандман за заштиту плаћања готовином.
Социјалдемократе су подигле лествицу затраживши постављање више банкомата на селу и укидање накнада за исплату готовине које траже неки оператери. Али заговорници готовине нису ограничени само на рурална подручја.
У Бечу, главном граду и популарној туристичкој дестинацији, многе радње, кафићи и ресторани одбијају плаћање картицама.
- У Аустрији се менталитет споро мења - рекла је Викторија, тридесетогодишњакиња која ради у ресторану у центру града Веиншхенке који послужује хамбургере клијентима који се одмах на улазу упозоравају да примају само готовину. Када је реч о напојницама, готовина је такође боља од картица, додаје.
Млада жена казала је да и она радије плаћа готовином "која не оставља трага". Професор финансијског права Werner Доралт казао је да је Аустријанцима јако стало до заштите њихове приватности.
- Ако купујем и они забележе (преко картичног плаћања) количину алкохола коју купујем, то је мешање у моју приватност - рекао је професор емеритус с Бечког универзитета.
ХУАВЕЈ ИМА НОВИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМ! Кинески гигант заједно са Русима задао нови ударац Америци!
ЦАРИНСКЕ ТАРИФЕ УНИШТИЛЕ БИЗНИС СА МОРСКОМ ХРАНОМ У САД: Уместо америчких за Кину "пливају" ови канадски деликатеси
МАКРОН ПРИНУЂЕН НА ДОГОВОР Упалила Трампова претња да ће да уведе порез на француско вино
По истраживању Европске централне банке (ЕЦБ), 67 одсто укупне вредности куповине у Аустрији 2016. било је плаћено готовином, а у Холандији 27 одсто. Слично је и у Немачкој, још једној земљи где је готовина краљица - 55 одсто.
Стручњак за економску психологију, професор Ерик Kirchler сматра да Аустријанци и Немци због свог искуства с ауторитарним режимима имају израженију свест о претњи државе када постане свемоћна.
- У таквим околностима, ефикасност јавних институција постаје опасност - казао је. С том теоријом слаже се Филип Клос, власник кафића-ресторана у центру Беча. Он готовину сматра основним условом своје "слободе", рекао је.
У јеловницима његовог локала пише: "Без готовине постајемо потпуно рањиви. Тоталитарна држава имала би над нама неограничену моћ."
По недавном испитивању банке ИНГ проведеном у 13 европских земаља, Аустралији и САД-у, Аустријанци су најсуздржанији према идеји напуштања плаћања готовином. Само их 10 одсто то сматра прихватљивим, у односу на просечно 22 одсто у другим европским земљама.
Други доказ те привржености која вуче корене из давне прошлости је то што готово 18 година након увођења евра многобројни Аустријанци и даље којекуда проналазе шилинге, стару националну валуту. Аустрија спада међу мали број земаља еврозоне која и даље стару националну валуту мења у евро.
РЕЦЕСИЈА УЛАЗИ НА МАЛА ВРАТА Немачка економија и даље пада
Трамп најавио ВЕЛИКИ ТРГОВИНСКИ СПОРАЗУМ са Британијом чим изађе из ЕУ
МИСТЕРИОЗНИ КУПАЦ Иран продао нафту са танкера који је био задржан у Гибралтарском мореузу
И овога је лета аутобус Националне банке Аустрије обилазио земљу нудећи ту услугу. Ове године тако је прикупљено готово 19 милона шилинга што одговара 1,38 милијуна евра.
Међутим, уношење права на плаћање готовином у устав, како прижељкују конзервативци, имало би само симболичку вредност, тумаче стручњаци. Аустрија је чланица еврозоне и Еуропска централна банка (ЕЦБ) има последњу реч када је реч о монетарној политици.
ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава (ВИДЕО)