ХРВАТСКА ЕКОНОМИЈА ПРЕД БАНКРОТОМ: Привредници очекују стечај, комшије јако близу КАТАСТРОФАЛНОГ СЦЕНАРИЈА
Главни закључци истраживања о утицају пандемије на микро, мала и средња предузећа у Хрватској показују да скоро сви испитаници сматрају да је хрватска економија слаба
Сваки четврти хрватски предузетник, од 266 анкетираних, очекује стечај ако се криза изазвана коронавирусм настави, а половина њих такав сценарио предвиђа ако им се приходи смање за 10 до 30 посто.
Чак 43 посто предузећа је у периоду кризе узроковане ковидом-19 имало проблем с финансирањем плата запослених, показује истраживање Хрватског удружења менаџера и предузетника (ЦРОМА), Хрватског удружења послодаваца (ХУП) и консултантске куће Бест Адвјазори спровредено током новембра и децембра.
ОРЛ специјалиста открива: Ако дуго НОСИТЕ МАСКУ, ово морате да знате!
РАМЕ УЗ РАМЕ СА ШВАЈЦАРЦИМА! Србија постаје земља са најмодернијом банком података
АМЕРИКАНЦИ ПРЕЛАЗЕ У АКЦИЈУ: Српским предузећима више од милијарду долара на пролеће
Ситуација би била знатно тежа без владиних мера за очување радних места у кризи, како у Хрватској тако и у Европи, али уз растући оптимизам након најаве вакцине против ковида велик број привредника верује да неће морати да отпушта раднике, преноси портал Сеебиз.
Главни закључци истраживања о утицају пандемије на микро, мала и средња предузећа у Хрватској показују да скоро сви испитаници сматрају да је хрватска економија слаба, и да пандемија има велики утицај на смањење прихода готово половине предузетника.
Партнер у агенцији Бест Адвајзори Ведран Антољак напомиње да микро, мали и средњи прдузетници чине 99 посто свих пословних субјеката, запошљавају 72 одсто радне снаге и стварају око 58 процената укупне додане вредности.
- У овој изузетно сложеној и неизвесној ситуацији, микро, мали и средњи предузетници су део друштва који је највише изложен егзистенцијалном ризику. Десетине хиљада радних места је угрожено. Стога је потребно континуирано прикупљати информације директно од предузетника и у складу са ситуацијом осмишљавати и предузимати све мере - на нивоу фирме, сектора, и Владе - којима се умањују негативни учинци пандемије - каже Антољак.
Додаје да свака фирма може овај период смањене пословне активности да искористи за трансформацију пословања и прилагођавање свог пословног система, као и за припрему за време после кризе.