Невоље у комшијском дворишту! Хрватска привреда пред колапсом: Уместо профита и раста, пљуште откази!
Велике фирме једна до друге најављују оштре резове у пословању
Дешавања у компанијама у комшијској Хрватској последњих дана указују на то да стање у привреди ове земље није добро, а слично говоре и међународне анализе, попут студије америчких стручњака са Харварда и најновијих података статистичке канцеларије Европске уније, Евростата.
ХАРВАРД ПОТВРДИО ЕКОНОМСКУ МОЋ СРБИЈЕ: До 2028. ћемо се брже развијати од региона, али и од неких чланица ЕУ
Наставак самита О БУЏЕТУ ЕУ у Бриселу: На столу "пакет" вредан 1.824 милијарде евра
Турци имају своје методе за СУОЧАВАЊЕ СА КРИЗОМ: Уместо девиза у "СЛАМАРИЦАМА" ЧУВАЈУ ЗЛАТО
Наиме, експерти са угледног америчког универзитета процењују да ће привредни раст Хрватске до 2028. године бити међу најмањима у ЕУ, као и један од најслабијих у региону Западног Балкана - 2,16 одсто годишње. Према њиховим пројекцијама, боље од хрватске привреде биће Србија (2,9), Словенија (2,35) и Северна Македонија (2,26), а нешто мањи раст забележиће само Бугарска и Мађарска (по 2,06 одсто).
Такође, према најновијим подацима Евростата, о економском расту у првом кварталу 2020. године, хрватска привреда је током прва три месеца расла само 0,3 процента, а ево како тренутно изгледа привредна слика у суседној земљи.
Фабрика млечних производа у Хрватској саопштила је у четвртак, 17. јула, да ће до краја године угасити своју производњу у Осијеку, при чему ће отказ добити око 160 радника. Одлуку о реструктурирању пословања у Хрватској позната млекара донела је, како се наводи, због дугогодишњих пословних изазова и низа криза које су имале негативан утицај на пословање, све до најновије корона кризе.
Проблеми са нафтом
Проблеме у пословању има и чувена хрватска компанија ИНА. Две њене фирме најавиле су својим радницима ових дана болне резове. У компанији СТСИ планирају 80, у Цросцу чак 200 отказа. Из управа објашњавају да због корона вируса није било друге опције.
- Пале су цене нафте, али и потражња. Цео свет је стао, авиони не лете, бродови не плове, људи се не крећу. Све нафтне компаније су смањиле пројекте и одложиле их за нека боља времена - рекао је директор СТСИ и појаснио да ће морати да оду запослени у одељењима подршке, а не они у радионицама, уз напомену да је добре мајсторе тешко пронаћи.
Управе оба предузећа уверавају јавност да су откази спашавање од још крупнијих резова.
Будућност без перспективе
Међутим, да најгоре тек долази, сведочи и чињеница да чак и институције задужене за подршку хрватској привреди имају тешкоће у раду, па је тако Хрватска привредна комора (ХГК) саопштила да наставља са реорганизацијом која подразумева смањење броја запослених за 30 одсто, односно отказе за око 200 људи. А ако "државне фирме" не могу да обезбеде ухлебљење људима, какву будућност очекивати?
"Ради дигитализације интерних процеса и због пада прихода изазваних пандемијом корона вируса, ХГК иде у следећу фазу реорганизације која значи и смањење броја запослених за 30 одсто", наводи се у саопштењу.
ХГК са низом својих сектора запошљава око 520 људи у централној канцеларији, подружницама, али и иностраним представништвима. Да се спремају резови потврдиле су хрватским медијима две особе из Коморе, које као један од разлога наводе пад прихода од чланарина које нису наплаћиване три месеца - "а падаће и следеће године".