ИМАТЕ НЕКРЕТНИНУ У ГРЧКОЈ? До ње може само власник, без чланова породице
Хиљаде власника објеката у овој земљи, од забране уласка, не плаћа рачуне због чега могу чак и да остану без имовине
Амбасада Грчке у Београду издала је упутство за све власнике некретнина из Србије, према коме ће од данас, 1. новембра 2020. године бити могућ улазак до 400 особа сваког месеца особама које су стално настањене у Србији.
До својих кућа и станова, махом у регији Солуна и на острвима, моћи ће само грађани који су власници, али не и чланови њихових породица, наведи се у том упутству.
ПАЗИТЕ СЕ ЛАЖЊАКА: Откривено скоро 2.000 фалсификованих новчаница у првих девет месеци ове године
ЗНАТЕ ЛИ КО СУ ПИНТЕРИ? Занат се преноси са колена на колено у Србији, производи тражени широм света
"КОРОНА ТАКСА" ЗА НОКТЕ: Београдске маникирке почеле да наплаћују и отказивање термина
Услов за то је да се поднесе захтев за издавање специјалне дозволе за улазак у Грчку. Захтев се подноси електронски, преко мејла Конзуларног одељења Амбасаде Грчке у Београду (grcon.bel@mfa.gr).
Уз овај захтев, наведено је, потребно је поднети доказ о сталном месту боравка у Србији, фотокопију формулара Е-9, путно осигурање које покрива и лечење од ковида 19. Улазак у Грчку је могућ авионом, преко међународног аеродрома у Атини "Елефтериос Венизелос", или друмским саобраћајем преко граничног прелаза "Промахонас".
Како је наведено у овом упутству, власници некретнина су дужни да при уласку у Грчку на граничном прелазу покажу потврду коју издаје конзуларно одељење амбасаде Грчке у Београду, заједно са фотокопијом формулара Е-9, валидно попуњен ПЛФ формулар и кју-ар код, потврду на енглеском језику да су негативни на вирус корона, односно да имају негативан тест, не старији од 72 сата пре уласка у Грчку.
КУПОВИНА СТАНА У ИЗГРАДЊИ КАО НАЈВЕЋИ ИЗАЗОВ: Ово су замке на које морате обратити пажњу у Србији
Иначе, већ неколико месеци грађани Србије окупљени око удружења "Грчка из прве руке" покушавају да оду у ову земљу како би проверили стање својих некретнина и да би платили заостале рачуне. Услов да уђу је подношење захтева за издавање специјалне дозволе преко конзуларног одељења амбасаде Грчке у Београду.
Информација која је објављена на фејсбук налогу амбасаде Грчке у Београду за кратко време добила је десетине негативних коментара на рачун грчких власти, посебно због одлуке да у ову земљу могу да уђу само власници, а не и чланови њихових породица. Многи су ову одлуку повезали са чињеницом да је донета баш у тренутку када истичу сви рокови за плаћање пореза и рачуна, те да су се "Грци досетили како да попуне буџет".
Проблем представља и то што многи од власника нису возачи, и нису сигурни да би до својих кућа лако могли да се пребаце из Атине, где је дозвољено да слете. Хиљаде власника објеката у овој земљи, од забране уласка, не плаћа рачуне због чега могу чак и да остану без имовине.
Да подсетимо, на хиљаде грађана Србије који су власници некретнина у Грчкој од забране уласка у ову земљу нису могли да располажу својом имовином, провере у каквом је стању и измире заостале обавезе.
ЛУДА МЕСТА НА КОЈИМА ЉУДИ ЧУВАЈУ ПАРЕ: Народ штеди у плишаном меди! (ФОТО)
С обзиром на то да су се грчке власти оглушиле на све њихове позиве и дописе, одлучили су да ангажују и адвоката који би заступао њихове интересе. Многи су куће у Грчкој купили за породични одмор, али је велики број и оних који су инвестирали и направили објекте за издавање.
Како је за "Политику" изјавила Тамара Ранчић, председница удружења за правну помоћ и заштиту имовине у Грчкој, реч је о власницима, али и инвеститорима који су претходних година започели реновирање многих објеката, па чак и подигли кредите и задужили се.
"Грчка нам је ускратила права која су гарантована свуда у свету и ми и даље не знамо због чега је то тако. Нисмо добили ниједан одговор ни реакцију на бројне дописе које смо им упутили. Кога год смо контактирали у Грчкој лоптицу су пребацивали на неког другога", рекла је Ранчић.
Проблем власника ових објеката није био само то што не могу да плате рачуне иако би због тога могли да претрпе финансијску штету. Има и оних који би тек требало да склопе купопродајне уговоре. Прекорачење договорених рокова може да их остави без уплаћене капаре, па чак и да доведе до губитка некретнине.
Продавци због непоштовања рокова могу да одустану од продаје. То су све озбиљни проблеми због чега се власници некретнина не могу третирати као обични туристи који желе да посете Грчку, сматрају они.