ИНФЛУЕНСЕРИ НА МЕТИ ПОРЕСКЕ: Ако не пријаве зараду, чак могу 10 година у затвор, а прете им и огромне казне
Осим што сами морају да обрачунају порез на сваки појединачни приход из иностранства, грађани овај прилив новца из других држава треба да пријаве Пореској управи правилно попуњавајући обрасце.
Пореска управа најавила је да ће кренути оштрије са наплатом пореза у вези са дознакама из иностранства, која првенствено погађају представнике ИТ сектора, али и друга лица која имају статус тзв. фриленсера.
ГРАЂАНИ, ПРОВЕРИТЕ СВОЈЕ РАЧУНЕ: Уколико сте на списку, можете подићи и до 10.000 динара!
ЖИВОТНИ ПУТ ДИРЕКТОРА НАЈВЕЋЕ СВЕТСКЕ КОМПАНИЈЕ: Дошао из Индије, није имао ни за карту, а сад је на челу технолошког гиганта
БАНКЕ УВЕЛЕ ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Скраћују радно време, затварају филијале, а има и још новина
Порезници су утврдили да физичка лица, која зарађују пружањем услуга путем интернета, као што су преводиоци, ИТ стручњаци, али и јутјубери и инфлуенсери, не плаћају порез и друге доприносе. Управа је зато позвала све њих да своје обавезе измире, да у супротном не би дочекали санкције. Тај позив узнемирио је фриленс заједницу из које поручују да није проблем плаћање намета, али да желе нешто заузврат.
Знамо већ о 10 најважнијих чињеница којих би требало да будемо свесни, а Пореска управа саопштила је и детаље.
Прво, требало би да знате да уколико физичко лице, након јавног позива да изврши пријављивање пореске обавезе то не учини, Пореска управа ће у поступку контроле уз учешће ових лица у поступку, утврдити пореску обавезу. У зависности од висине утврђене пореске обавезе, биће поднета прекршајна или кривична пријава.
Колике су казне?
- Пореска управа је у складу са најбољом светском праксом упутила позив пореским обвезницима да самоиницијативно поднесу пореске пријаве. Међутим, уколико и поред упућеног позива, ова лица не поднесу пореске пријаве и не измире своје обавезе, прописане су прекршајне казне по Закону о пореском поступку и пореској администрацији, као и кривично дело Пореске утаје сходно Кривичном законику - рекли су из Пореске управе.
Тако, физичко лице које остварује приходе из иностранства, а за остварене приходе не поднесе Пореској управи пореску пријаву, у складу са Законом о пореском поступку и пореској администрацији казниће се новчаном казном од 5.000 до 150.000 динара, а уколико физичко лице не изврши уплату пореза утврђеног у пореској пријави, односно решењем Пореске управе казниће се и новчаном казном у износу од 50% утврђеног пореза, а не мање од 5.000 динара.
Како објашњавају даље, кривичним закоником прописано је кривично дело пореске утаје за лице које у намери да потпуно или делимично избегне плаћање пореза, доприноса или других прописаних дажбина, даје лажне податке о стеченим приходима, не пријави стечени приход, или у истој намери на други начин прикрива податке који се односе на утврђивање наведених обавеза, а износ обавезе чије се плаћање избегава прелази милион динара, казниће се затвором од једне до пет година и новчаном казном.
Уколико износ ове обавезе прелази пет милиона динара, учинилац ће се казнити затвором од две до осам година и новчаном казном. Кад износ обавезе прелази петнаест милиона динара, учинилац ће се казнити затвором од три до десет година и новчаном казном.
Кад наступа застарелост?
На питање за колико уназад се терете физичка лица која су имала приходе из иностранства, а нису плаћали порез, из Управе нам кажу да Пореска може вршити утврђивање пореза и споредних пореских давања све док не наступи застарелост за утврђивање.
Законом о пореском поступку и пореској администрацији прописано је право Пореске управе на утврђивање пореза и споредних пореских давања застарева за 5 година од дана када је застарелост почела да тече.
Застарелост права на утврђивање пореза и споредних пореских давања почиње да тече од првог дана наредне године од године у којој је требало утврдити порез, односно споредно пореско давање.
Застарелост се прекида сваком радњом Пореске управе предузетом против пореског дужника у циљу утврђивања пореске обавезе.
После прекида, застарелост почиње тећи изнова, а време које је протекло пре прекида не рачуна се у рок за застарелост.
Право на утврђивање увек застарева у року од 10 година од истека године у којој је порез требало утврдити, уколико овим законом није друкчије прописано.