ИЗДАВАЊЕ СТАНОВА НА ДАН ДРАСТИЧНО СЕ СМАЊИЛО: Корона опустошила овај бизнис, апартмани у Београду празни
Делатност која је у претходном периоду многим власницима некретнина у градовима доносила велику, а брзу зараду - издавање стана на дан, од почетка пандемије скоро да је престала да постоји.
Најпре када су уведене мере карантина, а затим и наставак епидемије вируса корона, станови који се издају на дневном нивоу практично су остали празни.
Власници ових некретнина углавном су се окренули издавању на месечном нивоу, али, како тврде познаваоци, зарада је много мања, јер је и понуда велика.
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАЦИ У ШОКУ: Прети нам економска КАТАСТРОФА, ерозија животног стандарда и масовна НЕЗАПОСЛЕНОСТ!
ПРИНОС ПАПРИКЕ ДО 40 ОДСТО МАЊИ: Како ће се то одразити на произвођаче и хоћемо ли ове године имати ајвара?
ХРВАТСКА ПРИВРЕДА, ШТА ЈЕ ТО? Катастрофалне корона бројке за страшне економске "жалопојке"
Раније су најчешће странци, који долазе пре свега у Београд на неколико дана, били ти који су одседали у оваквим становима, најчешће у центру града. Тако су власници некретнина на добрим локацијама станове издавали у просеку по цени од 40 евра дневно.
Ипак, утицај корона-кризе, пре свега у спречавању долазака страних туриста, и на ову делатност је огроман.
- То је практично престало да постоји, постоји неких случајева, али су занемарљиви. Углавном су људи који су издавали стан на дан почели да раде закуп на месечном нивоу, али је јако велика понуда станова у закуп па су и цене знатно пале - каже Каћа Лазаревић, власница агенције.
Она тврди да су генерално пале цене закупа станова, те сада још због повећане понуде, рецимо, станови који су месчно издавани за 1.000 евра месечно, сада се могу наћи и за 500 до 600 евра.
- Цео јул и август прошле године смо били попуњени, и то су термини резервисани месецима унапред. Током лета смо имали око 70 одсто страних гостију и 30 наших. Сада је, буквално од фебруара све празно - прича један власник стана на Врачару, а који је недавно и реновирао свој стан како би га издавао по овом принципу - на дневном нивоу.
Како каже, проблем је, не само што нема гостију, већ и што трошкови одржавања стижу редовно на наплату, а сада зараде нема ни за покриће.
Власници некретнина који се годинама баве изнајмљивањем станова на дан истичу и да је посао мало "оживео" почетком јуна, али да је у јулу поново све замрло.
- Људи су се у јуну слободније кретали и у Београд је долазио велики број гостију из унутрашњости Србије, пре свега, младих који су полагали пријемне испите за упис на факултете - казали су са једне дигиталне платформе која издаје апартмане у Београду.
Онима који сада покушавају да оживе посао, пандемија је додатно повећала трошкове, јер су издаци за средства за хигијену већа него раније.
У фебруару је, иначе, власницима ових станова омогућено да паушално плаћају порез на издавање и боравишне таксе, када су и многи власници категоризовали своје некретнине. Сада се и они надају помоћи у виду ослобађања дела пореза.
СТИЖЕ НОВА НАГРАДНА ИГРА! Ускоро почиње скупљање фискалних рачуна: Процес ће бити спровођен електронским путем
ЦЕНЕ НЕКРЕТНИНА У БЕОГРАДУ ИДУ И ДО 3.000 ЕВРА: Треба ли улагати или чекати "пуцање балона"
"ДОЖИВЕЛИ СМО ПРАВИ РАТ" ПРЕГОВОРИ О ВИСИНИ МИНИМАЛЦА: Познато колико траже синдикати, послодавци се ваде на корону
Финансијски гуру предвиђа: Вредност злата ће драстично порасти
ХРВАТСКА У ТОТАЛНОМ ХАОСУ! Грађани незадовољни: "Не исплаћују нам помоћ због годишњих одмора"