Измене закона о ауторским и сродним правима усклађују регулативу са прописима ЕУ
Измене Закона о ауторском и сродним правима које је усвојила и парламенту упутила Влада Србије усклађују тај пропис са осам од десет директива ЕУ у овој области, а очекује се да ће измењени закон у великој мери решити и проблем пиратерије.
Привредна комора Србије на иницијативу својих чланица окупљених у Удружењу за креативну индустрију залагала се за усаглашавање права интелектулане својине са праксом ЕУ и наставиће са активностима усмереним на потпуно усклађивање прописа у овој области.
Крајни циљ регулисања права интелектуалне својине јесте стварање амбијента у којем аутори штите своја права и имају адекватну надокнаду за своје дело, даље унапређење колективног остваривања ауторског и сродних права, као и баланса са интересима корисника ауторског дела.
Директор Завода за интелектуалну својину Владимир Марић указује да је ово најважнији закон у области интелектуалне својине и правни темељ за развој наших креативних индустрија, које годишње стварају око 7, 1 одсто бруто домаћег производа у Србији и запошљавају више од 110.000 људи.
"Србији је што пре потребан модеран Закон о ауторским и сродним правима усаглашен с европским стандардима, пре свега због наших аутора и носилаца сродних права, као и због затварања поглавља 7", истакао је Марић.
Према речима директора Завода за интелектуалну својину, предложене измене Закона о ауторском и сродним правима, у првом реду, позитивно ће утицати на заштиту економских интереса аутора, интерпретатора, произвођача фонограма и организација за колективно остваривање ауторског и сродних права, кроз унапређење колективног остваривања тих права, продужење заштите имовинских права интерпретатора и произвођача фонограма, увођење нових права у корист глумаца.
Предлог закона усклађен је и са европском Директивом о спровођењу права интелектуалне својине која уређује питање судске заштите ових права. Интереси аутора и носилаца ауторског и сродних права биће далеко боље заштићени пред нашим судовима него до сада, истакао је Марић.
Бане Стојановић, директор “City рецордс” и председник Управног одбора Организације произвођача фонограма Србије, очекује да ће измене закона у великој мери решити проблем online пиратерије.
"Отварање преговарачког поглавља 7, које се односи на интелектуалну својину, у јуну 2017. године, донело је и обавезу да се усвоје измене Закона о ауторским и сродним правима, усклађене са ЕУ директивама. Тада је истакнуто да ће колективне организације морати да имају већу транспарентност свог рада и пословања, као и односа према својим члановима и носиоцима права", рекао је Стојановић. Како је објаснио, колективне организације у обавези су да тарифе према корисницима буду усаглашене са ЕУ директивама.