Извоз воћа и поврћа у ЕУ још пет година без царина
Осим јабука, шљива и кукуруза шећерца, без царинског оптерећења, и у наредних пет година, са Западног Балкана у ЕУ извозиће се, између осталог, кромпир, тиквице, печурке, грожђе, кајсије, вишње, трешње, нектарине, брескве, јагоде, орашасти производи, диње и разни агруми...
Произвођачи и извозници воћа и поврћа из Србије и других економија Западног Балкана и у наредних пет година своју робу продаваће без царина купцима у Европској унији.
ОД 1. ЈАНУАРА ВАЖИЋЕ НОВА ПРАВИЛА! Помера се старосна граница за одлазак у ПЕНЗИЈУ У СРБИЈИ
ДАНАС ЗАСЕДА СКУПШТИНА СРБИЈЕ: Да ли ће бити повећања плата у јавном сектору?
БРИТАНИЈА У ПОТПУНОМ РАСУЛУ: Нови сој вируса створио проблем око Брегзита, неће имати довољно хране?
Одлука Европске уније о Аутономним трговинским мерама (АТМ) којом се до краја 2025. продужавају досадашње трговинске повластице за извоз производа који нису обухваћени Споразумом о стабилизацији и придруживању (SPP), односно за које је SPP неповољнији, објављена је је у Службеном гласнику ЕУ и сутра ступа на снагу. Одлуку, која се обнавља сваких пет година, на предлог Европске комисије, донео је Европски парламент и потврдио Савет ЕУ.
- Повољнији трговински режим, за чије се продужење у комуникацији са институцијама у Бриселу, залагала и заједничка привредна комора региона, посебно је важан за мала и средња предузећа - произвођаче и извознике воћа и поврћа од свежих јабука и шљива до кукуруза шећерца. Уштеда од неколико десетина милиона евра на царинама даје им предност у односу на конкуренцију, могућност за већи извоз и зараду и боље позиционирање на великом тржишту Европске уније - изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије и Коморског инвестиционог форума Западног Балкана.
Осим јабука, шљива и кукуруза шећерца, без царинског оптерећења, и у наредних пет година, са Западног Балкана у ЕУ извозиће се, између осталог, кромпир, тиквице, печурке, грожђе, кајсије, вишње, трешње, нектарине, брескве, јагоде, орашасти производи, диње и разни агруми... По АТМ-у и произвођачима вина из региона продужава се могућност за извоз додатних 30.000 хектолитара годишње, након што искористе квоте које је ЕУ одобрила западнобалканским економијама појединачно, по билатералним споразумима.