Сјајне вести за грађане! Вртоглави пад нафте снижава цене: СД открива шта ће све бити ЈЕФТИНИЈЕ У СРБИЈИ
Србија ће претрпети најмању штету и биће лидер у Европи по стопи раста, а у прилог томе сведочи и чињеница да пад цене нафте неће оштетити толико српску економију, већ ће повећати потрошњу услед ниских цена
Сведоци смо наглог пада цене нафте и нафтних деривата, услед пандемије корона вируса. То је представљало за поједине делове света прави економски колапс, док се други део није превише потресао око овог, готово историјског тренутка на тржишту.
За наш портал, говорио је Небојша Атанацковић, председник Надзорног одбора компаније Нафта А.Д., који је открио какав утицај овај нагли пад има на Србију и детаљно појаснио шта и за свет значи овај економски крах који ће уследити, након што је нафта пала на 0 динара по барелу.
ВАЖНА ВЕСТ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Продужава се рок за ПОДСТИЦАЈЕ
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ У КРАЉЕВУ НАПРАВИЛИ ПРАВИ ПОДВИГ: Поред короне кукуруз посејан на више од 9.000 хектара
- Нафту је, како кажу стручњаци штета сагоревати на разне начине, кроз возила, топлана и тако даје. Из ње се може добити неколико стотина или хиљада различитих хемијских производа. Сви они који као сировину користе нафту ће имати значајну сврху од тога што ће она још барем годину дана бити нижих цена. Једноставно, после проблема које човечанство има и имаће са корона вирусом, једина светла тачка јесте ублажавање пада цене нафте и деривата који се из ње добијају - рекао је Небојша Атанацковић за наш портал и додао да ће пад цене нафте знатно утицати и на цене осталих пороизвода, уређаја, беле технике и осталих ствари.
Цене производа и услуга личне потрошње у марту 2020. године, у односу на фебруар 2020. године, у просеку су ниже за -0,1%.
Потрошачке цене у марту 2020. године, у поређењу са истим месецом претходне године, повећане су за 1,3%, док су у поређењу са децембром 2019. године повећане у просеку за 1,0%.
- У цене свих производа улази и цена транспорта. Цена транспорта ће бити значајно мања јер значајни трошак у том транспорту јесте у гориву, која су углавном тог нафтног порекла. Пошто се пластичне масе разних врста такође производе из нафте исто тако ће и саме пластичне материје бити јефтиније него иначе, а оне чине саставни део готово свих уређаја - додао је експерт Небојша Атанацковић и рекао да ће ова историјски ниска цена сирове нафте и деривата да утиче да све остало појефтини кроз само учешће у материји.
Будући да су поједини светски стручњаци говорили да пад цене нафте и није толико лоша ствар, за портал СрбијаДанас Атанацковић је објаснио ту њихову тврдњу:
- Пада цене нафте се уплашио онај део света који претежно своје буџете заснива на сировој нафти. Русија је тиме доведена у озбиљну ситуацију, Саудијска Арабија, сви ти велики произвођачи којима нафта представља велики део државне зараде су сада у лошијој ситуацији. Друга страна света која то увози ће бити са мањим трошковима, с тим што се ту праве велике разлике. Када порасте цена сирове нафте, онда тиме расте и цена деривата - рекао је он и додао да од пораста те цене имају користи и земље увозници.
Ако бисмо узели Србију у обзир, ПДВ од 20 одсто на 150 динара горива, то би било 30 динара, што би отишло директно у буџет земље. Такође, Атанацковић је истакао је да Србија има велике акцизе, које прелазе и 50 динара.
-Имамо ситуацију да је у региону цена дизела 82 динара, због пореза и акциза, а код нас се смањила цена саме сирове нафте и деривата које излазе из рафинерије у Панчеву, нижа је, али је све време исто пореско захватање. наступа велико шаренило цена, али у свим земљама, као и у Србији, привредама се исплати што је цена нафте нижа, што ће помоћи изласку из ове економске кризе - наводи он.
Смањење цена ће имати повољан утицај на све делове привреде у Србији, јер ће значајни трошкови од раније, сада бити значајно мањи. Држава не може да уради много по овом питању, будући да не може смањити акцизу и порез, јер би то још више угрозило буџет.
Као што пад цене нафте утиче на све делове привреде, тако утиче и на тржиште некретнина. У каквом се тренутно стању налази тржиште некретнина и да ли се препоручује куповина стамбених објеката у овом периоду објаснили су из једне београдске агенције за некретнине.
- Тржиште некретника је тренутно у фази стагнације, по неким истраживањима промет је опао за 70 одсто. Након укидања ванредног стања очекује се благи пад цена станова, а пораст цена кућа у унутрашњости и околини великих градова. Грађани ће бити мотивисани да купују станове због све повољнијих стамбених кредита - рекла је заменица директора "Титан некретнина" Александра Савић и додала да је један од најбољих начина да се новац уложи у некретнине за рентирање.
- Кирије су тренутно смањене, очекује се да се током летњег периода све врати у нормалу - истакла је Савићева за портал СрбијаДанас.
Како је за наш портал рекао економиста Љубомир Маџар, цене у сваком сегменту трговине ће се променити, и тај удар ће претрпети свака земља.
Највећи удар је доживела нафта, заустављени су сви видеви саобраћаја, од друмског до ваздушног, јер се гориво не може користити док се пробелм са нафтом не реши.
Како је истакао, потражња за нафтом је висока, а након неког периода може доћи чак и до наглог повећања цена пороизвода како би се ова "рупа" у економији надокнадила.
- Већина сектора ће бити погођено и нико неће остати неоштећен након пандемије. Једино производња маски и заштитне опреме може да доживи процват у овом периоду. Читава ситуација је велика неизвесност, Србија неће бити толико економски оштећена, као што ће то бити случај са монокултурним земљама - истакао је Маџар.
Због пада цене нафте најављено је и појефтињење половних аутомобила, али и прехрамбених производа у Србији, што ће додатно обрадовати грађане.