КАТАСТРОФА У НАЈАВИ: Ако волите бомбоне, ово су лоше вести за вас
Руси остају без јефтиних слаткиша
Цене кондиторских производа расту константно у Русији после повећања ПДВ-а на палмино уље. Ово уље се користи често у колачарској и контиторској производњи, али не у чистом облику, већ као извор биљних масти.
На пример, замењује конвенционални маслац намазима од млечне масти или маргарином. У исто време, руски произвођачи немају алтернативе за палмино уље, кажу стручњаци.
Да су слаткиши у Русији знатно скупљи, потврђује и Привредна комора Москве. Представници бизниса признају да у наредних шест месеци раст цена кондиторских производа може да буде и до десет одсто. Разлог за то је и промена ПДВ. Палмино уље је изгубило преференцијални од 10%. Државна дума је 24. јула усвојила закон о повећању ПДВ-а на палмино уље на 20%.
СЕНЗАЦИОНАЛНО: ДО 62% ПОПУСТА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ЛУКСУЗНИМ ГРЧКИМ ХОТЕЛИМА!
КО ПУШИ НАЈСКУПЉИ ДУВАН У РЕГИОНУ? У Хрватској вртоглаве цене, а ево какво је СТАЊЕ У СРБИЈИ
Немачки инвеститор изградио и другу фабрику у Србији: Нова инвестиција за Крагујевац!
Наводно, то ће им донети додатних пет милијарди рубаља у буџет.
У складу с тим, сада се очекује да ће раст цена палминог уља узроковати раст цена производа за које се ова роба користи. При том, иако се у слаткишима палмино уље не користи у свом чистом облику, користи се у производњи масти, које су неопходне за посластичаре.
Стручњаци кажу да је проналажење замене за палмино уље проблематично.
У РУМИ СЕ ГРАДИ ПЕТ НОВИХ ПОГОНА: До краја године посао за 800 људи!
ИСПЛАЋЕНЕ СУБВЕНЦИЈЕ: Ратари добили 2,3 милијарде динара
СУРЕВЊИВОСТ ИЛИ ДИВЉЕЊЕ: Тереза Меј купила наруквицу Маргарет Тачер за 45.000 евра!
- Животињске масти, као што су млечне масти, су скупље, произвођачи не могу да их приуште - објаснила је Марина Петрова, заменица шефа Привредне коморе Москве за развој подузетништва у агроиндустријском сектору.
У 2018. години Русија је увезла 1,06 милиона тона палминог уља, што је за 18,9% више него у 2017. години, према подацима Ростата. Палмино уље - једно од најјефтинијег, активно користе посластичари широм света. Замењују их и животињске масти. Ипак, расправе п његовој штетности трају дан данас.