Кинези отимају Британцима вођство: Лондон губи позицију светског центра за трговину златом?
Лондон се суочава са изазовима на више фронтова због свог вишевековног статуса као места на ком се тргује златом
Две америчке компаније „ЦМЕ Гроуп Инц.“ и „Интерцонтинентал Exchange Инц.“, створиле су нове начине куповине и продаје племенитих метала. Поред тога, обим трговине у Њујорку расте, а Кина, где већина метала завршава, износи инвеститорима нове начине трговања златом. Све ово представља претњу лондонском тржишту, које је, током историје, било водећи играч у глобалној трговини племенитим металима.
Вишемилионски уговорени послови и натпросечна плата: Срби раде при војсци, али не на "линији фронта"
Турски инжењери ускоро у Краљеву: Ево на којој локацији ће се градити фабрика вредна 35 милиона евра
Лондон је центар трговине златом још од када се Мојсије Моцата преселио из Амстердама у Лондон, а затим, 1676. године направио сарадњу са компанијом „Еаст Индиа Цо.“, преко које се злато транспортовало у Индију. Банка Енглеске, основана 1694. године, постала је централни играч у трговини златом. Позитивна страна позиције, коју има Лондон је што се радни дан у Лондону преклапа и са Њујоршким и са радним даном у Хонг Конгу.
Желите да отпутујете негде током НОВЕМБРА: Златни Праг је прави ИЗБОР за Вас и то за само 75 ЕВРА!
Колики је обим трговања златом у Лондону?
Тешко је знати. Огромна већина трговања златом у Лондону одвија се ван берзе, у пословима, који су директно погођени између купца и продавца – при чему свако преузима ризик од другог, без клиринг куће, која би посредовала. Према подацима „ЦПМ Групе“, обим трговања је, током прошле године, премашио цифру од 6,2 билиона долара.
"Дуван" опет стављен на продају: Почетна цена МИЛИОН ЕВРА
Зашто Лондон ризикује да изгуби берзу злата?
Манипулација од стране неких банкара Либора (лондонске међубанкарске понуђене стопе или другог мерила за дневно кретање каматних стопа) покренула је питања о интегритету и намештањима цена, укључујући и то како су банкари поставили дневни бенчмарк за злато у Лондону, што је довело до увођења веће контроле од стране регулатора. Нова правила, позната под називом МиФИД II и Басел III могу довести до смањења трговинске размене, што смањује главну предност лондонског ОТЦ тржишта. Поред тога, ту је и Брегзит, који је навео неке банке да најаве свој одлазак далеко од Лондона.
У авиону на путу до ПАКЛА: Карту ћете на петак 13. платити ДУПЛО ЈЕФТИНИЈЕ, али на лету 666
Какву претњу представља Њујорк?
ЦМЕ Comex у Њујорку је највеће (и брзорастуће) тржиште фјучерса за злато. У трећем кварталу, Comex је забележио рекордну трговину, са скоро 20 милиона уговора. Предност Comexa, у поређењу са лондонским тржиштем, је транспарентност по питању обима, ликвидности и цена, која долази од трговине на берзи и путем клириншке куће.
ФЕЈСБУК статус му је УПРОПАСТИО ЖИВОТ, али је због тога сада БОГАТИЈИ за 13 МИЛИОНА ДИНАРА
Какву претњу представља Кина?
Кинески потрошачи су највећи светски купци злата и, за разлику од својих колега у Лондону и Њујорку, воле да физички поседују злато које купују. Обим шангајске берза злата, која је настала пре 15 година, је временом значајно порастао. Од прошле године, на овом тржишту је постављена дневна цена злата, као покушај успостављања регионалног мерила и повећања утицаја јуана на цене. Уговори о фјучерсима могу се наћи на Шангајској берзи фјучерса, а недавно је Хонг Конг Exchanges & Цлеаринг Лтд. понудио златне фјучерсе, деноминоване у јуанима и доларима.
Нов начин борбе против утаје пореза: Лутријом зарадите до 1000 евра
Која је позиција Лондона?
Удружење „ЛБМА“, које заступа трговце у граду, направило је договор са компанијом „Боат Сервицес Лтд.“, како би креирало платформу за трговинско извештавање, које ће омогућити да ОТЦ остане усклађено са прописима. У међувремену, Светски савет за злато, који је радио са Лондонском берзом за размену метала и групом банака, представио је нови систем за трговину златних и сребрних фјучерса, под ознаком ЛМЕПрециоус. Неке од највећих банака су почеле да тестирају нову платформу за трговање племенитих метала, коју је Autilla Инц. направила у фебруару. И ЦМЕ и ИЦЕ имају уговоре како би олакшали прелазак на транспарентнију трговину.
МНОГИ СУ ИМ ЗАВИДЕЛИ: У ОВОЈ ЗЕМЉИ укидају се бесплатна вода, струја и гас, грађани БЕСНИ
Да ли се Лондон бори против губљења битке?
Не. Већина представништава банака су добро заступљени у граду. Што је још важније, флоат - огромна количина злата која је основ за трговину, у великој мери је концентрисана у граду. Више од 7.000 тона злата и 32.000 тона сребра, који укупно вреде више од 19 милијарди долара, чувају се у скривеним трезорима, којима управљају „Банк оф Енгланд“, „ЈПМорган Chase & Цо.“, „ХСБЦ Холдингс Плц“, „ИЦБЦ Стандард Банк Плц“ и други. И све док је злато тамо, а индустрија спремна да се прилагоди променама, Лондон ће вероватно остати доминантна сила на тржишту злата.