АКО ЖЕЛИТЕ ДА ОДЕТЕ РАНИЈЕ У ПЕНЗИЈУ, МОЖЕ: Ево за колико вам се онда УМАЊУЈУ ПРИМАЊА
Превремена пензија данас је опција коју многи грађани користе из различитих разлога, најчешће здравствених
Све је више грађана који желе у превремену пензију и који немају снаге да раде до 65. године. Толико је за пензионисање данас потребно мушкарцима, али ће и дамама бити потребно већ 2030. године, када ће се и завршити са актуелном реформом пензионог система за даме.
ВЕЛИКО УЛАГАЊЕ! Момировић: Петнаест милиона евра за нову комуналну инфраструктуру у Лајковцу (ФОТО)
ПОЛОВЊАЦИ СКУПЉИ И ДО 30 ОДСТО: Ауто плацеви по Европи већ имају нове ценовнике, али оно што следи је нови удар на цене
ЧЕТВРТИ ТАЛАС УДАРА И НА ЉУДЕ И НА ЕКОНОМИЈУ: Шта ће бити са привредом Србије - ко би могао највише да настрада новим ударом вируса
Превремена пензија данас је опција коју многи грађани користе из различитих разлога, најчешће здравствених. Као могућност у Србији је уведена 2015. године и користи је све више људи. Крајем 2018. било их је 28.000, а већ у јулу 2019. 43.000. И та бројка расте годишње у просеку за око 10.000.
Оно што је важно знати јесте да превремена пензија кошта, односно да вам превремено пензионисање заправо умањује примања. Практично, пензија ће вам бити мања за 0,34 одсто за сваки месец превременог пензионисања, а највише за 20,5 одсто од укупне пензије.
На 30.000 динара 3.700 мање
Практично, ако би вам старосна пензија, са пуним радним стажом, била 30.000 динара, а одлучите да се превремено пензионишете три године раније, то значи да би вам месечни чек био мањи за око 3.700 динара, односно да би износио 26.300 динара.
Да би осигураник стекао право на старосну пензију потребно је да испуни, истовремено, услове у погледу и година живота и стажа осигурања.
За превремену пензију у овој години за даме је услов најмање 58 година и четири месеца живота и 39 година стажа. За наредну је то 39 година и осам месеца стажа осигурања и најмање 59 година живота.
С друге стране, мушкарци у превремену пензију ове године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година живота. Следеће године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци живота.
У 2023. мушкарцима ће бити потребно 40 година стажа и најмање 60 година живота, а дамама 40 година стажа и најмање 59 година и шест месеци живота.
Нови услови и за редовно пензионисање
Мењају се истовремено и услови за редовно пензионисање. Граница за одлазак у старосну пензију код жена је померена за два месеца, па се тако од ове године у старосну пензију одлази са 63 године и два месеца живота и најмање 15 година стажа осигурања.
За мушкарце важе исти услови као и 2020. године, дакле 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања. Осим овог основа за старосну пензију, осигураници оба пола могу то право остварити са навршених 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота.