ЈУТЈУБ У СРБИЈИ УНОСАН ПОСАО! Ево да ли од њега може да се ЖИВИ - познато колика је зарада, а колики порези
Како и колико зарађују јутјубери, а колико плаћају порез?
Колико год пратилаца да имају, јутјубери у Србији, а вероватно и шире, не могу да живе само од зараде преко платформе Youtube (YT), већ она може да им представља додатни извор зараде.
МЛАДИ ИЛИ ПЕНЗИОНЕРИ, КО СУ БОЉИ РАДНИЦИ? Стара школа - сигурна школа, послодавцима пресудно искуство у послу
ЦИГАРЕТЕ ПОСКУПЉУЈУ ОД ЈУЛА: Ево КОЛИКО ћете у ДИНАРИМА плаћати паклу никотинских штапића
КОРАК У НЕПОЗНАТО: Немачки ауто-гигант прелази на производњу нових возила!
Јутјубер који стоји иза канала Balkantech, и који је често у својим видеима обрађивао ове теме, Игор Ракоција, напомиње да када је у питању зарада путем чувеног сајта за дељење видео датотека, нема неких стриктних правила, јер је један део зараде од самог YT, односно програма АдСенсе, а други део потиче од спонзорстава и пословних сарадњи.
- Колико уопште може да се заради искључиво од YT зависи од броја прегледа и одакле ти прегледи долазе, а наравно зависи и од садржаја. Тренутно, на мом tech YT каналу, на 470.000 прегледа зарада је око 388 долара у последних 28 дана. Ситуација је другачија на мом другом каналу где говорим о криптовалутама. Додатно, постоји опција да се ваши гледаоци претплате и на тај начин подрже канал. Можете поставити разне типове претплата са разним бонусима за оне који се претплате, и онда претплатници плаћају нешто на месечном нивоу - објашњава Ракоција за Biznis.rs.
Како каже, да би могло да се зарађује на овај начин, неопходно је да сте на каналу имали 4.000 сати прегледа и 1.000 претплатника у последних 12 месеци, и онда можете монетизовати ваш садржај преко вишеплатформског софтвера АдСенсе.
- Наравно, увек има шансе да неко ко тек сада почиње да развија свој YT канал направи од тога нешто, али је већ много канала, много садржаја, тако да уколико не нудите нешто посебно, нисте редовни и слично, тешко да можете успети. YT мора да се схвати као посао и мора да се уложи много времена, труда, а некада и новца, и на крају вам ништа није загарантовано - упозорава саговорник.
Ракоција додаје да велику улогу има врста садржаја која се поставља, па тако његов канал о криптовалутама доноси већу зараду са мањим или истим бројем прегледа.
- На главном каналу рецимо, видео клипови везани за рачунаре не зараде скоро ништа, док они везани за телефоне или неке скупље уређаје зарађују неупоредиве више. Клипови о заради и финансијама су најбољи, они доносе највише новца од АдСенсе. Тренутни трендови су подкаст видеи и углавном дужи садржај, јер доста људи користи ТикТок, и тамо гледају ту неку краћу форму и онда када дођу на YT углавном желе неки дужи садржај, а то је и нешто што YT алгоритам гура, јер је њему циљ да што дуже гледате, како бисте видели што више реклама - истиче успешни јутјубер.
YT канал Бакина Кухиња развија Јелена Петровић која каже да је на интернету од самог почетка, тако да је веома упозната са свим новитетима и континуирано прати туторијале и учи све што је интересује без обзира на њене године.
- Ту све можете сазнати и треба само знати поставити добро питање и тагове, и ето одговора… Ништа није тешко, лако је. Пре него сам кренула да радим на каналу, писала сам рецепте на свом сајту mladostimoja.com и блогу дуго година. Пошто на интернету нема никаквог закона, сви отварају сајтове, копирају туђе рецепте и текстове, као и слике, и постављају на њих рекламе и лако добијају огласе на којима зарађују преко Google платформе. Зато сам отворила свој YT канал, мислећи да то на каналу неће моћи. После годину дана мој налог је био хакован, па сам била принуђена да се обратим YT, и они су одреаговали - присећа се Петровић.
Бака Јела наводи да су, када се она упустила у јутјуберске воде, актуелне биле кухиње и кулинарство, док их сада има на хиљаде.
- Нису сви успешни онако како би требало, али су упорни и веома добри, неки чак и веома професионални. Човек ради на каналу оно шта најбоље зна, што воли и у чему има успеха. Народ воли јутјубере, а сваки јутјубер може да нађе пут до својих гледалаца, па ако има среће, дође и до добре зараде. Прве мале зараде крећу већ од 5.000 чланова, а што је чланова и прегледа више, самим тим је и та зарада боља - открива саговорница за Biznis.rs.
Петровић напомиње да нема баш много правила, али ако су слика, наслов, па и сама тема лоши, може се имати и на хиљаде пратилаца, али зараде нема много.
- Публика воли канале јутјубера нарочито забавног карактера, док старији, жене пре свега, воле кулинарство и воле да науче нешто ново. Бакина кухиња је објавила више од 2.500 рецепата и веома је популаран канал који има више од 300.000 пратилаца и више од 100 милиона прегледа. Канал се види у целом свету, а свима је интересантан јер га води једна бака. Некога мојих година ретко можете наћи да води овакав online програм, пре свега што дека и ја све то сами радимо - испричала је бака Јела.
Како каже, њихов канал намењен је младима, јер теже да их усмере на здраву исхрану, да спремају и кувају домаћу храну својој породици и својој деци, као и да их од малена уче на кувана јела.
Опорезивање и почетак на YT
Добром стратегијом која је комбинација маркетинга, знања и вештина, порески саветник Душан Роглић сматра да је могуће је да се дође до прихода путем YT.
- Зараде од YT у Србији функционишу тако да, пре свега одлучите да желите тиме да се бавите. Ја сада нећу вас да мотивишем како да кренете и покренете ту причу, него да сагледате шта све то обухвата. Пре свега, треба да се пријавите за учешће у YT партнерском програму, и да вам пријем буде одобрен. Такође постоји више врста прихода које можете да остварите путем ове платформе - навео је порески саветник Душан Роглић и истакао који су ти начини зараде на YT:
1.Приходи од оглашавања – пунолетне особе или малолетне чији родитељи имају надзор над финансијама и где се поштују смернице када је реч о садржајима
2.Чланство на канал – пунолетна особа која има 1.000 пратилаца
3.Полица са робом – пунолетна особа која има 10.000 пратилаца
4.Супер chat – пунолетна особа и стримовање (достављање мултимедијског садржаја)
5.Приход од YT премиум – када вас гледају премиум корисници
Како порески саветник напомиње, после одређеног времена коначно се монетизација исплаћује и долази тренутак за плаћање пореза.
- Када причамо о приливима од YT, они спадају у групу осталих прихода, односно у члан 85. закона о порезу на доходак грађана. То значи да ћете бити опорезовани као фриленсер, и то са 50 одсто износа на име нормираних трошкова и 384.000 динара годишње неопорезивог износа.
У преводу, ако приходујете 768.000 динара и то поделите са 50 процената добијате 384.000, и то одузмете са неопорезивим износом и добијете нула, што значи, до 768.000 динара (око 6.500 евра) годишње не плаћате порез у Србији - објашњава Роглић.
Додаје да уколико много више зарађујете, отворите фирму, јер ако то не учините, оно најгоре тек долази.
- Од нове године, месечно ће бити неопорезиво само 18.300 динара месечно, односно 54.900 динара тромесечно, како ће се и предавати пријава на три месеца. То значи да оних 50 одсто нормираних и 384.000 динара неопорезивог не важе од 2022. године, каже саговорник за Biznis.rs.