КОНАЧНО ПОЈЕФТИЊЕЊЕ! Ове банкарске услуге од 1. септембра су јефтиније или БЕСПЛАТНЕ
Од 1. септембра банке морају да снизе цене накнаде за платне услуге грађанима за 30 одсто, а неће их повећавати наредних годину дана.
Свих 14 банака у Србији које су у протеклом периоду повећале накнаде за своје услуге од 1. септембра мораће да их снизе за 30 одсто, али не испод нивоа на коме је цена услуга била пре повећања од 1. јануара 2021. То значи да ће, рецимо, вођење текућег рачуна многима појефтинити за 105 динара, издавање серије чекова за 120 динара, а испорука картица на кућну адресу и за чак 240 динара, показала је рачуница.
Подсетимо, након што су банке самоиницијативно почеле да дижу цене својих услуга за привреду и грађане, и чак уводе нове намете, Народна банка Србије је с банкарима села за сто и договорила се с њима о враћању износа накнада у рикверц, као и да у наредних годину дана, почев од 1. септембра, не повећавају цену накнада.
ПЛАЋАЋЕ ДА СЕ ШТЕДИ! Свет у општем хаосу због струје ове зиме - ДРАСТИЧНЕ МЕРЕ како би се смањио ризик од њеног нестанка
ПОТРОШАЧКА КОРПА У СРБИЈИ СВЕ СКУПЉА! Ево када се очекује ВРХУНАЦ поскупљења, огласили се стручњаци
СТРУЈА И ДО 4.000 ЕВРА ЗА МЕГАВАТ-САТ! Европске државе у паници, најављују штедње и субвенције
Конкретно, непосредан резултат договора је да све банке које су повећавале накнаде за платне услуге грађанима од 1. јануара 2021. те накнаде од 1. септембра умање за 30 одсто или их врате на ниво пре њиховог повећања.
- Тиме ће грађани у наредној години дана, према нашим тренутним проценама, остварити бенефит на збирном нивоу од седам милијарди динара, што је ефекат који није занемарљив у актуелним околностима, у којима се и у наредном периоду очекују изазови из међународног окружења и трошковни притисци на глобалном нивоу. Од тога се на уштеду по основу умањења накнаде за одржавање текућег рачуна односи око 2,5 милијарди динара, на уштеду по основу умањења накнаде за извршена плаћања - око 1,5 милијарди динара, док се остатак (око три милијарде динара) односи на уштеду по основу умањења осталих накнада - поручили су раније из НБС.
На конкретним примерима то значи да ће накнада за одржавање текућег рачуна, која је са 230 динара повећана на 350, након умањења од 30 одсто износити 245 динара, односно биће јефтинија за 105 динара у односу на садашњи износ. Исти принцип се користи и за остале накнаде које су везане за платни рачун па ће тако код извршења плаћања, накнада повећана са 0 на 20 динара, након умањења од 30 одсто износити 14 динара.
Уједначена основна понуда
Платни рачун од 150 динара
Банкари су се договорили и да грађанима понуде пакете платног рачуна са основним услугама за 150 динара месечно.
За тај новац моћи ће да добију текући динарски рачун у банци, да бесплатно подижу готовину на шалтеру и на банкоматима своје банке, да добију бесплатну дебитну картицу, мобилно и електронско банкарство које омогућава и неограничен број трансакција путем QR кода на продајним местима.
- Код оних банака које наплаћују налоге у електронском или мобилном банкарству, имаће попуст од 30 одсто у односу на најнижу цену тог налога коју плаћају корисници осталих пакета.
Поред тога, моћи ће да тај пакет надограде неком додатном услугом, као што су кредитна картица, девизни рачун, дозвољено прекорачење или издавање чекова, без потребе да прелазе на скупљи пакет, а накнада коју за ту услугу треба да плате ограничена је, тако да им се та додатна услуга исплати више од преласка на скупљи пакет.
Свим грађанима дата је могућност да пређу на овај пакет уколико оцене да ће задовољити већину њихових потреба, и могу да га надограде додатном услугом. Додатни пакет коштао би 225 динара месечно уместо 300 динара, што је цена скупљег пакета - објаснили су из НБС.
Издавања чекова које је претходно поскупело са 200 на 400 динара, од 1. септембра би требало да кошта 280 динара. Иако је издавање платне картице раније било бесплатно, сада ова услуга кошта 400 динара, док ће након појефтињења износити као и издавање чекова, односно 280 динара.
Што се тиче хитног издавања картице за 48 сати, које је са 500 динара поскупело на 700, од 1. септембра ће опет коштати 500 динара, будући да би умањење за 30 одсто ишло испод цене пре поскупљења. Испорука картица на кућну адресу која је са 50 динара поскупела на чак 800 динара, након појефтињења од 30 одсто коштаће 560 динара.
Банке су се, у складу с договором са НБС, обавезале и да укину или прилагоде стварном трошку накнаде за поједине нетипичне услуге, као што су промена пина на банкомату, провера стања на банкомату, наплата неоснованих рекламација, трајна блокада картице, деблокада картице.