Корисни савети: Шта радити ако вам УКРАДУ КАРТИЦУ или је изгубите на одмору?
Колико год били опрезни може да вам се догоди да вам украду картицу, или је једноставно изгубите, шта онда да радите?
Пре него што спакујете кофер гледајте да са собом не понесте ниједну бригу, како вам одмор не би пресео. Колико год били опрезни, није немогуће да се баш ви нађете на мети пљачкаша. Нарочито, ако сте један од оних који више преферира картице него кеш.
Платне картице јесу инструмент плаћања и о њима је потребно водити рачуна, као и у случају готовог новца, али ипак...
Четири победника трговинског рата: Неочекивано, неке земље су профитирале од сукоба САД и Кине!
Понуда из снова: Грци нуде кућу, имање и 500 евра месечно, а ТРЕБА ДА ИСПУНИТЕ САМО ЈЕДАН УСЛОВ (ФОТО)
Тарифе од 456 ОДСТО! САД уводе нове санкције ОВОЈ АЗИЈСКОЈ ЗЕМЉИ
Шта да радите ако изгубите картицу на одмору или се деси да вам иста буде украдена? Шта прво чинити у таквој ситуацији?
- Веома је важно имати у виду да се на полеђини сваке картице налази број контакт центра банке која је издала картицу, јер су, у складу са регулативом Народне банке Србије, сви издаваоци дужни да имају кориснички сервис који је корисницима картица на располагању 24 часа дневно. Тај број је приликом преузимања неопходно забележити и имати га увек са собом – чим се примети губитак или крађа картице неопходно је одмах позвати контакт центар банке и пријавити губитак картице како би картица била блокирана, након чега није могуће извршити трансакцију том картицом - рекли су из Народне банке Србије.
Како истичу у НБС, потенцијалне злоупотребе могуће су искључиво до тренутка пријаве губитка или крађе картице контакт центру банке. Због тога је од изузетног значаја да се чим се губитак или крађа примете, то пријави корисничком сервису банке који ће картицу истог тренутка да блокира.
До пријаве губитка или крађе картице, уколико се ПИН не носи заједно са картицом, картицу није могуће злоупотребити на банкомату. Евентуална злоупотреба је могућа на ПОС терминалу, и то само у случају када се не захтева унос ПИН-а, што је случај са бесконтактним плаћањима до износа до којег се не захтева ни унос ПИН-а, ни потпис корисника у циљу идентификације корисника, и евентуално са картицама са магнетним записом за које се при плаћању захтева потпис корисника (где уколико се потпис не поклапа са потписом корисника картице – банка и трговац су ти који сносе терет у случају када није реч о злоупотреби од стране корисника).
Питали смо и картичарске компаније шта може да вас снађе ако вам украду картицу:
Као корисник Mastercard картице, уколико дође до губитка или крађе картице, заштићени сте политиком Нулте одговорности. Политика Нулте одговорности подразумева да вас банка која вам је издала картицу неће сматрати одговорним за извршене неовлашћене трансакције ако сте предузели кораке предострожности како бисте се заштитили од евентуалне крађе или губитка картице и одмах пријавили нестанак или крађу картице вашој банци издаваоцу.
Међутим, осим физичке крађе картице, повремено се догоде издвојени случајеви да нашим држављанима по повратку из страних земаља "прођу" трансакције иако више нису у тој земљи.
- Картица треба да је правилно коришћена - то значи да је терминал опремљен чипом, "контаклес" технологијом, која је такође на бази чипа. Корисник треба да обрати пажњу да је терминал регуларан, да је картица заштићена, да он мора да се верификује пином и да ПИН не буде обелодањен јавно. То не значи да корисник треба да буде "полицајац" - кажу у Виси и објашнајвају да се неким земљама дешава да апарат није на чипу, као и да уколико дође до злоупотребе картице, клијент неће бити оштећен.
На берзама у Европи ПРИГУШЕНО ТРГОВАЊЕ, Волстрит ЗАТВОРЕН
У Познању потписан пројекат за јачање конкурентности предузећа
КРАЉ КРИПТОВАЛУТА: Ево зашто Биткоин ПОНОВО ВРТОГЛАВО СКАЧЕ и поред тога што је "ПРЕПОЛОВЉЕН"
КОЈЕ МЕРЕ ПРЕДУСТРОЖНОСТИ ПРЕДУЗЕТИ?
- Картицу је потребно носити са собом на сигурном месту
- Картицу не треба давати нити позајмљивати другим лицима, и никада је не треба губити из вида приликом плаћања
- Број картице, и то посебно у комбинацији са другим елементима са картице (нпр. рок истека) никада не треба слати писаним путем, диктирати другим лицима, нити их излагати на интернет страницама сумњиве садржине
- ПИН (лични идентификациони број) не треба никоме откривати и ПИН никада не треба бележити и носити заједно са картицом
- Приликом уноса ПИН броја на банкомату или ПОС терминалу препоручљиво је руком заклонити тастатуру
- Меморишите број своје банке
- Одаберите опцију СМС обавештења о стању на текућем рачуну код банке која вам је издала картицу
- Платне картице чувајте на више различитих места уместо на једном
- Запамтите свој ПИН код, не делите га са другима, не записујете и носите у новчанику заједно са картицом
ЧУДЕСНА ВОДА Знате ли зашто је море слано? (ВИДЕО)