КОРОНА УНИШТИЛА АМЕРИКАНЦЕ: Прво остали без посла, а сада и без крова над главом! МИЛИОНИМА ПРЕТИ ИСЕЉАВАЊЕ
Скоро 40 милиона Американаца је у опасности да буде принудно исељено из својих домова до краја године, што је директни резултат економског пада и масовног губитка радних места узрокованог пандемијом.
Федерална помоћ за незапослене је истекла крајем јула и чланови Конгреса још нису донели одлуку о њеном продужењу.
Поједини експерти предвиђају да ће криза са некретнинама због пандемије бити још гора.
НОВЕ ОЛАКШИЦЕ ЗА КУПОВИНУ СТАНА У СРБИЈИ: Кредит и за некретнине које тек почињу да се граде!
ВИШЕ ОД 350.000 РАДНИКА У СРБИЈИ ЧЕКА НОВИ МИНИМАЛАЦ: Следе преговори, а ево колико повећање могу да очекују
ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ? Многи ће се сложити да је ово ОБЕЋАНА ЗЕМЉА! Имате четири радна дана, а плату од 1.200 евра месечно
Милионима Американаца, који су изгубили посао због пандемије, прети принудно исељавање из станова, док се економска ситуација и даље погоршава због ширења вируса, пише Глас Амеирке.
Незапослена и једва у стању да плати кирију, Тијана Колдвел, којој прети принудно исељење, организовала је протест са групом "КЦ станари", која се залаже за приступачне цене станова у Канзас Ситију, у Мизурију, у којем је стамбена криза постојала и пре пандемије.
Сада је готово 50 одсто грађана који изнајмљују станове у тој америчкој држави у опасности да буде принудно исељено јер не могу да плате кирију.
- У Мизурију смо већ имали десетине хиљада људи који су издвајали више од 50 одсто својих прихода за станарину и пре пандемије, а сада су стотине хиљада незапослене, што значи да је ово за радничке породице непремостиво - истиче директорка групе "КЦ станари" Тара Raghuver.
Многи Американци примају државну и федералну финансијску помоћ за незапослене. Међутим, федерална помоћ од 600 долара недељно је истекла у јулу, због чега милиони грађана нису у стању да плате рачуне или кирију.
- Стога ће људи бити у дубокој кризи каква није забележена раније - упозорава Тара Raghuver.
Активисти који се баве стамбеним питањима апелују да се опросте кирије или да се продужи мораторијум на принудно исељење, што је питање које је коментарисао и председник Доналд Трамп.
- Потписујем уредбу којом налажем Секретаријатима за стамбена питања и урбани развој, и здравство, као и Центрима за контролу болести да обезбеде да станари и власници некретнина могу да остану у својим домовима - рекао је Трамп на конференцији за новинаре 8. августа.
Међутим, стручњаци за стамбена питања оцењују да Трампова уредба не даје никакве јасне директиве владиним агенцијама да предузму такве мере.
- Сви морамо да се ујединимо и боримо се да Конгрес учини нешто овим поводом, не само да краткорочно реши актуелни проблем, већ да дугорочно реши питање зарада и стамбеног смештаја - сматра Ђина Кијала из невладине организације "Хартленд центар за радна места и слободу".
Кијала охрабрује станодавце да преговарају са својим станарима кад год је то могуће.
Међутим, пошто је 40 одсто станова за издавање у власништву појединих породица, многе од њих не могу да апсорбују губитке због неплаћених кирија, наводи Глас Америке.
ПРВИ НА РЕДУ ЗА ОТКАЗ, АЛИ И ЗА ПОСАО: Ево који се радници налазе на удару кризе у Републици Српској
ОЛАКШАНА КУПОВИНА СТАНА: Ево шта све доносе нове мере Народне Банке Србије
УГРОЖЕНЕ ПЧЕЛЕ У СРБИЈИ: Приноси меда преполовљени, а ево зашто може бити још ГОРЕ
ПОЧЕЛА КАМПАЊА "НЕ ПАЛИ СТРЊИКУ": За овакво дело следи новчана казна, последице су ОГРОМНЕ
СТИГАО ОДГОВОР НА ЈОШ "ВРУЋЕ" ПИТАЊЕ У СРБИЈИ: Ево када крећу преговори о повећању минималца