КОРОНА УСПОРАВА ЕВРОПСКЕ ЗЕМЉЕ У РАЗВОЈУ: Овај пад представља најгору рецесију од глобалне финансијске кризе
Растуће економије земаља у развоју Европе и централне Азије забележиће ове године пад активности од 4,4 процента, што представља најгору рецесију од глобалне финансијске кризе 2008, наводи се у данас објављеном ажурираном издању Економског извештаја Светске банке за овај регион.
Опоравак економске активности очекује се 2021. године, у распону од 1,1 одсто до 3,3 одсто. Ова прогноза је и даље веома неизвесна, уз ризик лошијег исхода, саопштено је из Канцеларије Светске банке у Београду.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ! ДОНЕТА ОДЛУКА: Потврђен раст пензија за 5,9 одсто
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ НА ПОТПИСИВАЊУ УГОВОРА ЗА ФРУШКОГОРСКИ КОРИДОР: Србија издвојила 606 милиона евра за бољу будућност (ВИДЕО)
ЖУПСКЕ ВИНОГРАДЕ ОВА ГОДИНА НИЈЕ МАЗИЛА: Напао их град и тукла пламењача, а да ли је онлајн берза спас?
Темпо опоравка зависи од трајања пандемије корона вируса, расположивости и дистрибуције вакцина, као и размера побољшања глобалне трговине и инвестиција. Као резултат, раст у региону може бити слабији од очекиваног у случају погоршања пандемије.
Пандемија корона вируса и пратеће мере за сузбијање њених ефеката имају снажан утицај на српску привреду, наводи се у извештају, уз процену да ће пад БДП-а Србије износити 3 одсто ове године, и да ће наредне године започети опоравак "спорим темпом".
"Србија треба да ради даље на отклањању препрека за раст приватног сектора које су последица слабе управе и бирократије", пише у извештају.
- У овако изазовним временима, земље Европе и централне Азије морају да праве планове за период након тренутних криза и припреме се за снажан постпандемијски опоравак - каже Ана Бјерде, потпредседница Светске банке за Европу и централну Азију.
То, према њеним речима, значи оснаживање управе, побољшање инвестиционе климе, као и подстицање иновација и дигиталног развоја.
- Знатне и континуиране инвестиције у квалитетно образовање и здравство биће посебно значајно - истиче она.
Очекује се да пандемијом подстакнут пад економске активности у 2020. повећа сиромаштво у свим земљама региона. Уз границу сиромаштва од 3,2 долара на дан, додатних 2,2 милиона људи могло би да западне у сиромаштво.
С границом сиромаштва од 5,5 долара на дан, која се обично користи као дефиниција за земље које по правилу припадају групама са вишим средњим дохотком, чак шест милиона људи могло би да постане сиромашно, упозорава СБ.
Пандемија је негативно утицала и на образовање и здравство у региону. Вирус је већ убио хиљаде људи, а неки од оних који су се опоравили имаће дуготрајне здравствене последице. Затварање школа може довести до губитака у учењу који је еквивалентан трећини пуне школске године и вероватно ће појачати неједнакости, угрожавајући више студенте из осиромашених средина.
Закључак посебне анализе у извештају је да кључ снажног опоравка у региону лежи у побољшању приступа и квалитетном терцијарном образовању као и смањењу здравствених ризика за одрасле. И док земље у региону пружају релативно добро основно образовање и здравствене услуге, према Индексу људског капитала Светске банке, потребно је више учинити за појединце и неке земље ради успеха у будућности.
- Пуко преживљавање је недовољно, као што је недовољно завршити само основно образовање. Одрасли треба да остану здрави, активни и продуктивни за цео живот - каже Асли Демиргич-Кунт, главна економисткиња СБ за Европу и централну Азију.
Посебно је важно, истиче, да се смање здравствени ризици од гојазности, пушења и прекомерног конзумирања алкохола који могу да угрозе активно и продуктивно старење, док институције вишег образовања треба да припремају студенте за изазове данашњег тржишта рада.