КРИПТОВАЛУТА ИЗАЗВАЛА ПОЛЕМИКЕ У СВЕТУ: Огласила се и НБС, издала посебна упутства за трговање дигиталним новцем
Из НБС је речено да држава не одговара за губитке.
Велика популарност биткоина током претходних недеља, када је његова вредност практично утростручена и када је достигао цену од преко 40.000 долара, натерала је финансијске институције широм света да се детаљније позабаве криптовалутама.
Наиме, интересовање грађана за купопродају и коришћење биткоина у свакодневним трансакцијама нагло је скочила, па су из Народне банке Србије и Европске централне банке јуче стигле инструкције и упозорења да се обрати пажња приликом трговања дигиталним новчићима.
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА МЛАДЕ: Комшије ослобађају пореза на доходак млађе од 25 година
ЕКОНОМСКИ БРЕГЗИТ КОЛАПС: Британски БДП пао у новембру први пут од априла за 2,6 одсто!
СТИЖЕ НОВА НОВЧАНА ПОМОЋ ЗА ГРАЂАНЕ: Уколико спадате у ову групу људи, можете добити до 48.000 динара од државе
Суштина је да је вредност биткоина веома промењива, да је одговорност на грађанима и да држава не одговара за губитке.
Из Народне банке Србије подсећају да су и раније више пута указивали да биткоин и друге виртуелне валуте нису законско средство плаћања и да централна банка не гарантује за њихову вредност.
Став НБС се, кажу, није променио ни после недавног усвајања Закона о дигиталној имовини у чијој изради је учествовала.
Како објашњавају, овим законом се уређује пословање људи који обављају послове са дигиталном имовином, али циљ његовог доношења није промовисање улагања у виртуелне валуте, већ искључиво уређење области која је знатно шира од ових валута и до сада није била правно уређена.
Из централне банке напомињу да је вредност биткоина и других виртуелних валута веома променљива, као и да без обзира на тренутни велики пораст вредности биткоина кретање његове вредности није могуће предвидети. Додају да, у складу с тим, тако велике осцилације могу једном да проузрокују и велике финансијске губитке грађанима.
Такође објашњавају и да улагање у биткоин више представља врсту инвестиције него штедње, и да грађани треба да буду свесни да свака инвестиција може довести до добитака, али и губитака.
ЕЦБ: Биткоин погодан за прање новца
Биткоин је последњих година искорачио из своје мале "тржишне нише", и сада га купују обични људи, инвестициони фондови, па и велике корпорације. Неки чак узимају кредите да би повећали куповину те криптовалуте, чија се вредност скоро удесетостручила од прошлог марта.
Зато је председница Европске централне банке Кристин Лагард позвала на глобално регулисање трговања биткоином, наводећи да се ова дигитална валута у неким случајевима користи за активности прања новца и да је зато потребно затворити све "рупе" у регулативи.
- Биткоин је високо шпекулативна имовина која је се користи за неке чудне послове и неке занимљиве и потпуно неприхватљиве активности прања новца - рекла је Лагард на конференцији Ројтерс Некст и тако се придружила бројним регулаторима из целог света у позивима за примену глобалних правила и на криптовалуте.
Она није навела конкретне случајеве у којима је та дигитална валута коришћена за прање новца, али је рекла да има сазнања да се води кривична истрага против тих илегалних активности.
Сектор криптовалута је и даље углавном под врло лабавим надзором или нерегулисан, мада постоје глобални стандарди у областима као што је спречавање прања новца (АМЛ).