КСАП: Економска сарадња најјача карика српско-америчких односа
Конгрес српско-америчког пријатељства и организација Еаст West Бридге организовали су низ конференција на тему сумирања резултата и могућности унапређења сарадње Србије и САД.
Конгрес српско-америчког пријатељства одржао је данас online конференцију под називом "Српско-амерички трговински и инвестициони односи" на којој је разговарано о институционалној подршци уређењу билатералних трговинских и инвестиционих веза Србије и САД, подршци америчких компанија српској привреди, али и могућностима за побољшање пословног окружења и унапређења трговинских односа двеју земаља.
МЕРИДИАН И УНИЦЕФ УДРУЖИЛИ СНАГЕ: Стиже новчана помоћ Индији
Средња и мала предузеће допринела профитабилности привреде: Запослено скоро 20.000 радника
ТРГОВИНСКИ ПАРТНЕР СРБИЈЕ КОЈИ РАПИДНО СКАЧЕ НА ЛИСТИ: Њихова улога је велика и наш привредни раст зависи од њих!
На коференцији су говорили амбасадор САД у Србији Ентони Годфри, амбасадор Србије у САД Марко Ђурић, председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, председник Америчке привредне коморе у Србији (AmCham) Зоран Петровић, народни посланик и оснивач Конгреса српско-америчког пријатељства (КСАП) Владимир Маринковић, као и представници америчких компанија и привредне заједнице у Србији.
Оснивач КСАП-а Владимир Маринковић истакао је да конференција има за циљ да заједнички у партнерству државних институција и пословних асоцијација максимално унапреди и пружи допринос економским односима Србије и САД, који су већ на значајно високом нивоу.
- Захвалио бих привредним коморама, потпредседници Владе Републике Србије Зорани Михајловић и амбасадору Србије у САД Марку Ђурићу на огромној подршци оваквим дођађајима и раду на терену, који је јако важан за унапређење односа две земље. Такође, велика захвалност Амбасади САД у Србији која је препознала важност политичке подршке регионалној стабилности, Мини Шенгену, слободном протоку људи, роба и капитала и сваком другом виду повезивања земаља и народа у региону. То је управо предуслов за сарадњу у осталим областима и ту нам је потребна подршка великих партнера као што су САД и ЕУ - додао је Маринковић.
Амбасадор САД у Србији Ентони Годфри захвалио је Конгресу српско-америчког пријатељства И Еаст West Бридге-у на организацији скупа и прилици да се разговара о унапређењу односа две земље.
- Економски односи између Србије И САД су један од најјачих аспеката сарадње две земље, и наставиће и даље да јачају. Србија је једно узбудљиво тржиште на коме су се САД показале као добар економски партнер - истакао је Годфри.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да је најважније да што пре наставимо са добром праксом преференцијалног статуса партнера Америке у трговини, што се претходних година показало као добро, али и да што пре постигнемо споразум о избегавању двоструког опорезивања, на чему се годинама ради, а што је значајно за привреднике обе земље. Такође, он је истакао да је од великог значаја олакшавање добијања радних дозбола у САД, будући да управо тамо одлази велики број српских инжењера.
Председник Америчке привредне коморе у Србији Зоран Петровић истакао је да је приметна узлазна путања на пољу српско-америчких економских односа.
- Инвестициона клима у Србији је све боља, а томе посебно сведочи чињеница да претходних година имамо велики број страних директних инвестиција. На путу смо остварења значајних циљева, а иако има још простора за побољшање, препреке заједно савладавамо у циљу даљег унапређења економских резултата и привлачења још више инвестиција у регион, посебно у Србију - истакао је Петровић.
Конгрес српско-америчког пријатељства и организација Еаст West Бридге организовали су низ конференција на тему сумирања резултата и могућности унапређења сарадње Србије и САД, а како су најавили организатори, наставиће са истом праксом и у наредном периоду.