КУЋЕ НА ЗЛАТИБОРУ И ДО 580.000 ЕВРА: Викендице постају скупље од вила у Београду, ова локација је најпопуларнија
На српским планинама владају неки нови инвестициони ветрови, који су заједно са корона кризом, донели вртоглави раст цена - и земљишта и некретнина.
Најновији подаци Републичког геодетског завода показују да се викендице по Златибору продају и за више од пола милиона евра, колико, поређења ради, коштају и виле по Београду.
Највише викендица у првој половини ове године продато је у Инђији (52). Цене су се кретале од 1.500 евра у Сремским Карловцима, до 580.000 евра за колико је трежено за викендицу у Чајетини, наводи РГЗ.
ДРУГИ ИЗВОЗНИ АРТИКАЛ ИЗ СРБИЈЕ: Ова житарица из Сомбора тражена је у целој Европи!
ИЗНОС НОВОГ МИНИМАЛЦА ЗНАЋЕ СЕ ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ: Преговарају послодавци и синдикати, одлуку доноси влада
УМЕСТО ЛЕТОВАЊА: Продаја викендица у Србији порасла за 39 одсто, а ово су најтраженије локације!
Најскупља викендица у овој општини Златиборског округа продата је за 253.000 евра, док је у истом периоду прошле године продата кућа за дупло више.
Плацеви и до 100.000 евра
Златар, Златибор, Дивчиваре, Тара - планине које убедљиво постају топ дестинације и по тражњи, али и ценама.
На Златару, изнад Нове Вароши, никад се није више градило, а и интересовање за плацеве је незапамћено. Цене достижу и до 10.000 евра за ар земље на најатрактивнијим локацијама.
Најјефтинији плацеви, које су власници до пре неколико година нудили по багателним ценама, сада коштају и више од 3.000 евра. На некада неискоришћеном земљишту полако ничу читава туристичка насеља.
На Златибору ар достиже и свих 100.000 евра и то у централним зона где инвеститори све више граде стамбене зграде које касније продају као апартмане. Цена је већа него за ар земљишта на коме се налазе куће по Београду, а које на плацу од 2-3 ара могу да се купе и за 150.000 евра.
Ар земље у екстра грађевинској зони на Златибору до пре годину и по, две, коштао је од 40 до 50 хиљада евра, а сада и више него дупло.
Плацеви на Дивчибарама тренутно се продају по цени од 2.000 до 3.000 евра за ар у зависности од локације и комуналне опремљености.
Од ове планине, међутим, тек се очекује, што због близине престоници, што због одлуке челника да се улаже у инфраструктуру. Цена некретнина већ је почела да расте, па је тако минимална вредност квадрата новоградње око 1.000 евра, уз тенденцију даљег повећања.
Цене плацева су у појединим викенд насељима Таре такође су скочиле, ако не и дупло. Актуелни су Митровац, Секулићи, Ослуша, Соколина, Рачанска Шљивоциа, па чак и Заовине где нема много грађевинског земљишта. Мање је интересовање за Калуђерске баре јер је добар део пацела у власништву Министарства одбране и манастира Рача.
Зависно од средине, цена плацева се сада креће 1.500 – 2.000 евра по ару, док су пре корона вируса оне нуђене за 800 – 1.000 евра.
Како је наведено у извештају РГЗ-а "у првој половини 2020. године на територији Републике Србијие прометована је 551 викендица, што је за 39 одсто више у односу на исти период 2019. годне. Највише викендица је продато у региону Војводине".
- Приметан је и већи број купопродаја викендица са ценом већом од 20.000 евра у односу на исти период 2019. године - наводе у РГЗ.
КРИЗА НИ ЊИХ НИЈЕ ЗАОБИШЛА: Ова држава има дефицит у буџету први пут за 25 година
НАЈСКУПЉЕ ПОЉОПРИВРЕДНО ЗЕМЉИШТЕ НАЛАЗИ СЕ У СРБИЈИ: Хектар њиве продат за 100.000 ЕВРА
ХРВАТИ ПУКЛИ: Комшијама се урушила економија, прво им је пропала туристичка сезона, а сад је на удару и авио-саобраћај
Меркелова се не осврће на америчке претње: Северни Ток 2 ће бити изграђен