Лепа вест за власнике аутомобила! Овај порез више неће плаћати!
Мањи намети ће одушевити све власнике ових аутомобила
Власници хибридних возила односно возила чији је један од погона електрични, од 1. јануара следеће године неће плаћати порез на употребу моторних возила.
Ова измена предвиђена је Предлогом закона о изменама и допунама закона о порезима на употребу, држање и ношење добара, који је усвојила Влада Србије.
Биљка која је постала ХИТ У СРБИЈИ доноси право БОГАТСТВО: Саде је и УМЕСТО КУКУРУЗА!
СТИЖЕ СЕЗОНА ЗИМСКИХ ГУМА, ОД 1. НОВЕМБРА СУ ОБАВЕЗНЕ, А ЕВО где су најповољније
У ТРЦИ ЗА ФОЛКСВАГЕН: Пет адута Србије за нову фабрику!
У образложењу новог прописа наводи се да се као подстицај унапређењу стандарда у области заштите животне средине, односно еколошки одговорнијем понашању, предлаже увођење пореског ослобођења на возила чији је један од погона електрични (хибридна возила). Овај порез од раније не плаћају власници електричних возила, пише Балкан Греен Energy news.
Порез од раније не плаћају власници електричних возила.
Тренутно, порез за хибридна возила, као и за остала, зависи од кубикаже и године производње. За возило са 1.300 до 1.600 кубика произведено од 2014. до 2019. је 5.570 динара, а за возило са 2.500 до 3.000 кубика, произведено у истом периоду, је 114.350 динара. Порез се плаћа једном годишње.
Иако се увођењем пореског ослобођења за возила чији је један од погона електрични процењује остваривање мање прихода у буџету од око 14,5 милиона динара, на овај начин се подстиче еколошки одговорније понашање, наводи се у образложењу Предлога закона.
Иначе, у земљама ЕУ власници електричних и хибридних возила уживају бројне повластице, од ослобађања од више врста пореза и такси до субвенција за куповину, које укупно достижу и неколико хиљада евра.
Влада Србије је обећала увођење подстицаја за електрична возила крајем 2017.
Увођење подстицаја за електрична возила једна је од 13 мера дефинисаних у Програму за примену Стратегије развоја енергетике Републике Србије за период до 2025. године са пројекцијама до 2030. године, за период 2017. до 2023. године. Програм је крајем 2017. усвојила Влада Србије, али ни после две године није познато шта је урађено на спровођењу ове мере.