ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: У 2019. години стандард расте, куповна моћ СВЕ ВЕЋА!
Грађани у тек започетој 2019. години могу да се надају малом расту стандарда, економисти кажу око четири одсто. Државне институције улазе са забраном запошљавања, али се "појачање" очекује у приватним редовима. Банкари, верују стручњаци, немају оправдања да у предстојећој години обрачунавају веће камате. А докле је зајам повољан, цене квадрата у Србији - неће падати.
Да би се осетније повећао стандард људи, економиста Милојко Арсић напомиње да је потребно да прође бар пет година, у току којих ће реалне зараде из године у годину расти по стопи од око четири одсто. Зараде би у том случају кроз пет година имале за више од 20 одсто већу куповну моћ него сада.
Стигле жалбе: Венецуела почела процес против Америке због трговинских санкција!
- У еврима њихов раст могао би да буде нешто већи, и оне би достигле вредност до 550-600 евра - додаје Арсић. - Овакво повећање куповне моћи зарада је врло оптимистично и оно подразумева да се производња у наредних пет година повећава по стопи од 4,5-5 одсто, што ће бити тешко остваривао имајући у виду ниске инвестиције, слабе институције и споре структурне реформе. Запослени у сектору државе ће од почетка наредне године имати у просеку веће плате за девет одсто. Када је у питању државни сектор у наредној години не постоји оправдање за додатно повећање плата.
Има оправдања да се размотри повећање плата у јавним предузећима у којима оне нису расле од 2014. Али само за предузећа која добро послују и имају високе инвестиције, као и за оне запослене чије су плате ниже од тржишних, па се предузећа суочавају са одливом кадрова.
САД и Кина почеле директне трговинске преговоре
- У неким сегментима, попут здравства, биће потребно додатно запошљавање - верује Милојко Арсић. - У јавним предузећима постоји вишак неких категорија запослених, администрација, али и потреба за запошљавањем одређених кадрова, инжењара, информатичара, мајстора, како би се надоместио одлазак у иностранство, приватни сектор и пензионисање.
Камате су током 2018. на радост клијената, биле у паду. Професор Хасан Ханић, директор Београдске банкарске академије очекује да ће услови остати слични.
- У односу на текућу годину, у 2019. услови за узимања кредита, било стамбених, потрошачких и било којих других, неће се по мом мишљењу значајније променити - каже Ханић. - Очекујем да ће каматна стопа као цена кредита остати на приближно истом нивоу, пре свега зато што се може очекивати да ће стопа инфлације, која представља једну од најзначајних детерминанти каматне стопе, и у наредној години бити релативно ниска. С обзиром на очекивана макроекономска кретања и монетарну политику Народне банке, ни девизни курс не би требало да осцилира у већем опсегу. Нема довољно разлога да верујемо да ће на међународном тржшту новца доћи до значајнијих колебања која би могла да се одразе на тржиште кредита у нашој земљи. Наша привреда је, уопште узевши, постала знатно отпорнија на екстерне шокове.
ДИНАР И ДАНАС МИРУЈЕ: 1 евро 118,33 по средњем курсу
НЕМА РАЗЛОГА ЗА ВЕЋЕ ПОРЕЗЕ
- Не постоје разлози за повећањем пореза у наредној години, јер ће фискална позиција Србије у наредној години бити добра - каже Милојко Арсић. - Штавише, могуће је да ће она бити нешто боља него што је планирано, па би у том случају требало додатно смањити фискално оптерећење рада или повећати јавне инвестиције. Што се тиче осталих трошкова са економског становишта би било оправдано да се у наредним годинама постепено повећава цена електричне енергије, како би се обезбедила средства за инвестиције у повећање производње, али и заштиту животне средине.