МЕСО ЈЕ СВЕ ЈЕФТИНИЈЕ, ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА ЦЕЛЕ ПРИЧЕ? За празнике ће свињетина и јагњетина бити на МИНИМУМУ
Иако памтимо праксу да се за 1. мај месо куповало и по неколико дана раније јер трговци уочи самог празника, због повећане тражње, повећају и цену, ове године пракса би могла да буде другачија.
И неће само разлог бити мања тражња, већ генерално ниже цене меса. Јагњетина је већ сада на минимуму и њена цена више не "одскаче" толико од других врста меса. Свињетина и пилетина такође држе цену која је не тако давно знала бити и много већа, и једино би се за јунетину могло рећи да држи цену.
КОЈИМ И КАКВИМ ПУТЕВИМА ЋЕМО ИЋИ НА МОРЕ: До Грчке скоро све време брзом деоницом, лепе вести за оне који иду у Црну Гору
ВЛАДА СРБИЈЕ ПОСТИГЛА КОМПРОМИС СА ФРИЛЕНСЕРИМА! Познато шта је договорено са "радницима на интернету"
СРБИЈА НАСТАВЉА ДА НИЖЕ УСПЕХЕ! Вучић након састанка са ММФ: "Остварен један од најбољих резултата"
Цене меса у домаћим трговинама су у паду већ дуже време, а стање се по проценама стручњака неће много поправити ни за предстојеће празнике. Пад тражње на велико довео је и до пада цена у месарама, а затворени угоститељски објекти који су повукли много других затварања несумњиво су кумовали да се месецима у таквом односу понуде и тражње на тржишту ништа и не промени.
Цена свињског меса је са 500 динара за килограм бута пала на 440 до 460, али се на акцијама може наћи и за 370 динара. Јагњеће месо такође бележи пад цене од 50 динара у просеку, па и више, и најчешће се продаје за 600 динара килограм. Пилетина је и даље најповољнија и има нижу цену због велике понуде, него што смо навикли ранијих година. Килограм јунетине истовремено се продаје по око 750 динара за бут и око 550 динара за ребра, и то је нека цена коју купци плаћају већ дуже време.
- Месари, прерађивачи и трговци су увидели да је ово, са оваквом понудом и тако ниским прометом, једноставно неодрживо стање и морали су умање маржу између њих и произвођача и коначно да снизе цене. Наравно, то потрошача ставља у повољнији положај – каже за “Блиц” Радосав Вујић, доктор сточарства из Пољопривредне саветодавне и стручне службе.
А оцене су и да ће предстојећи празници тешко да промене ценовнике. Трговци би само могли да се међусобно такмиче у квалитету и понуди, а цене би могле да остану исте.
- Све ово показује колико је пандемија корона вируса задала озбиљне ударце сточарству. Не раде ресторани, кафане и хотели, нема прослава и све је то довело до сурвавања цена. Не верујем да ће се ситуација ни са продајом ни са ценама, с обзиром на рестриктивне епидемиолошке мере које важе, поправити за Васкрс и Ђурђевдан - кажу нам у једној месари која продаје и на велико.
Иначе, цена свињског меса које је најзаступљеније у продаји, пада и широм Европе још од прошлог лета. Наиме, зараза корона вирусом погодила је у највећој мери раднике у највећим немачким и холандским кланицама, због чега је и највећи купац Кина прекинула да увози месо из ових земаља.
Цене свињетине у ЕУ због тога је на годишњем нивоу пала за 9,5 одсто, а процене агроекономиста су да би пад у наредном периоду могао да буде далеко већи због ограниченог промета и куповине у већини држава.