ШТА ДОНОСИ НОВИ ЗАКОН О ФИНАНСИЈСКОЈ ПОДРШЦИ: Запосленим породиљама најмање минимална зарада
Закон ће олакшати поступак остваривања права на материјалну подршку породици, број корисника биће проширен, а многе жене ће први пут остварити накнаде по основу рођења детета
Накнада за породиљско одсуство не може бити мања од минималне зараде утврђене на дан отпочињања тог одсуства. То произилази из Закона о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици с децом, чији предлагач је Министарство за бригу о породици и демографију, а који је Скупштина Србије усвојила 30. јуна.
АКО ЖЕЛИТА НА ГРЧКА ОСТРВА ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Власти увеле нова ограничења, од 5. јула важе ОВЕ МЕРЕ
ГДЕ СВЕ МОЖЕМО НА МОРЕ БЕЗ ОГРАНИЧЕЊА: У три државе само са пасошем, остали и даље траже ове ствари
НОВА ОГРАНИЧЕЊА ЗА ПУТНИКЕ ИЗ СРБИЈЕ: Хрвати пооштрили мере, без овога се не може ући у ту земљу
Посланици су усвојили и предлог да овај закон, због посебног друштвеног интереса, на снагу ступи даном објављивања у Службеном гласнику, а не осам дана по његовом објављивању, како је то уобичајено.
Министар за бригу о породици и демографију Радомир Ратко Дмитровић је пре усвајања закона рекао да су у питању значајна финансијска издвајања, која би била и већа кад би одлучивала само наша воља и жеља, али да ту постоји фактор ограничених буџетских могућности, на који се не може утицати. Он је изразио наду да ће у времену пред нама та издвајања бити увећана и поновио да је за повећање стопе наталитета финансијска подршка битна, али не и пресудна. Потврду за то, рекао је, видимо у много богатијим земљама Европе, где је стопа родности незнатно већа у односу на ту стопу у Србији.
Закон ће олакшати поступак остваривања права на материјалну подршку породици, број корисника биће проширен, а многе жене ће први пут остварити накнаде по основу рођења детета. Свака запослена жена за време породиљског одсуства, које почиње 28 дана пре термина за порођај, а изузетно по налазу лекара 45 дана пре термина за порођај, до три месеца живота детета, остварује накнаду зараде за време породиљског одсуства, која не може бити мања од минималне зараде утврђене на дан отпочињања одсуства. Услов је да има макар једну евидентирану основицу на коју су плаћени доприноси на зараду. За остваривање овог права било је потребно најмање шест основица на које су уплаћени доприноси на зараде.
Измена се односи и на запослене мајке које имају болесно дете, за које је надлежна комисија одобрила коришћење одсуства с рада ради посебне неге детета. Оне ће моћи да користе накнаду зараде уз додатак који им припада и по основу права за помоћ и негу другог лица за дете. Право на посебну негу детета може да траје до пете године живота детета.
Новим одредбама у повољнијем положају су и жене пољопривредне осигуранице. Жена која је пољопривредни осигураник може да оствари право на остале накнаде по основу рођења и неге и посебне неге детета, при чему ће се за обрачун накнаде узимати основице на које су плаћени доприноси за пензијско и инвалидско осигурање у 18 месеци који претходе рођењу детета. Ова одредба имаће ретроактивно дејство од 8. маја 2021. године, имајући у виду објављену одлуку Уставног суда 7. маја 2021.
Удружења траже још допуна
Удружења која се баве подршком мајкама и породицама с децом поздравиле су доношење Закона о финансијској подршци породици с децом.
Указују на значај измена које се односе на породиље с високим примањима, а које су усвојене након преговора удружења "Маме су закон" и представника Владе. Они ту не стају.
- Наш циљ у погледу још боље примене овог закона биће борба за гарантовану накнаду породиљама најмање у висини републичког минималца и током периода неге детета, смањење броја месеци који улазе у обрачун накнада са 18 на 12, постизање равноправног положаја породиља које самостално обављају делатности, препознавање породица које имају више од четворо деце, као и већа индивидуална одговорност службеника који се баве применом овог закона - наводи се у саопштењу.