Мислите да Срби зарађују најмање? Ево колике су плате у земљама бивше Југе
За један месец Словенци просечно зараде 1.030 еура, односно дупло више него црногорски грађани
Просечне плате у државама бивше Југославије знатно се разликују, а према последњим подацима, Црна Гора се налази у “златној средини".
Месечна зарада и до 1.000 евра! За овај посао у Србији не треба диплома, а могу сви да га раде!
Агрокор понудио Србији ФРИКОМ и ДИЈАМАНТ као јемство за нови кредит?
На зачељу листе су Босна и Херцеговина, Србија и Македонија, пишу Дневне новине, додајући да су испред Црне Горе, када су у питању просечне нето зараде, Словенија и Хрватска.
За један месец Словенци просечно зараде 1.030 еура, односно дупло више него црногорски грађани који, према последњим подацима Завода за статистику, просечно примају 512 еура. На другом месту је Хрватска са просечном платом од 750 евра.
Занимљиво, статистички подаци показују да у Хрватској особе са завршеним факултетом имају 23 одсто вишу плату од просечне, а 50 одсто вишу од особа са средњом школом. Доктори наука имају у просеку 102 одсто вишу плату од особа са средњом стручном спремом, чија зарада је 18 одсто нижа од просечне.
Треће место заузима Црна Гора која последњих година бележи значајан раст просечних зарада. На пример, просечна плата 2006. у нашој држави била је свега 282 евра, док је према подацима Завода за статистику у априлу 2017. износила 512 евра. Дакле, плате су дуплиране и из месеца у месец расту.
Иза Црне Горе нашле су Босна и Херцеговина, Србија и Македонија. У Босни и Херцеговини грађани просечно зарађују нешо више од 430 евра. Просечна плата у Босни, како тврде у Агенцији за статистику те државе, номинално је виша за 0,2 одсто у односу на децембар прошле године, те је виша за 1,4 одсто у односу на март 2016. године. Пето место по висини просечне нето зараде “држи” Србија. У тој држави просечна плата износи 405 евра.
На зачељу листе налази се Македонија где просечна зарада износи 370 евра.
У априлу 2017. године просечна нето зарада у Црној Гори је забележила раст од 0,8 одсто у односу на март 2017.године. Просечна зарада у априлу у односу на исти месец претходне године забележила је раст од 2,6 одсто, а у односу на просечну нето плату у 2016. години такође порасла за 2,6 одсто.
- Ако се има у виду да су потрошачке цене у априлу 2017. године у односу на март 2017. године забележиле раст од 0,1 одсто произилази да су реалне нето зараде у истом периоду забележиле раст од 0,7 одсто - објаснили су у Заводу за статистику Црне Горе.