Мислите на време: Ево који је најјефтинији начин грејања, изненадићете се колико ћете уштедети
Испалти се
Сезона куповине огрева за хладне дане је почела још у августу. Највеће трошкове грејања ће имати потрошачи који се греју на лож уље, струја, а међу најјефтинијим је грејање на дрво, угаљ и гас, под условом да се греју само просторије у којима бораве.
Рачуница је јасна: За куповину стана потребно вам је 16 годишњих плата
Поред плата, расту и дневнице: Уместо 15, добијаће се 35 евра?
Важно је напоменути и да грејање на струју једино може бити јефтиније кад се искључиво користи ноћна струја (јефтина тарифа).
Грејање на угаљ је и даље јефтиније од грејања на гас, а са друге стране угаљ је највећи загађивач атмосфере. Природни гас је само мање еколошки штетан од фосилних горива. Најјефтиније је грејати се на дрва, а уједно је и еколошки најчистије и најбезбедније гориво које данас постоји, посебно у односу на нафтне деривате.
Одавно у Европи, а последњих неколико година у Србији потрошачима чврстог горива понуђени су нови енергент дрвни брикет и пелет. Брикет не мора да се цепа као дрва, не мора да се суши, скупљи је у односу на дрва и на угаљ и има мало већу енергетску вредност, али је сув као барут и много боље сагорева па греје као три метра дрва и тона и по сушеног лигнита.
Пелет је мањи од брикета, има за нијансу већу калоричну вредност и цена му је већа, и такође се као брикет прави од разних биомаса као што су остаци дрвета, пиљевине и остацима у пољопривредној производњи (сојина слама, стабљике грашка, пасуља, бораније...).
Због своје величине погодан је за аутоматско ложење, јер горионик се сам пали кад је хладно и гаси кад је топло, те се на тај начин финансијски исплати.
Поред свега брикет и пелет у потпуности задовољавају еколошке захтеве, јер приликом сагоревања не остаје шљака већ само мала количина пепела, а такође нема ни сумпорних испарења као код коришћења угља.