СТРАТЕШКИ ЦИЉ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ! Закон о фискализацији ускоро ступа на снагу - почела јавна расправа
Циљ новог закона унапређење система фискализације
Данас је почела јавна расправа о Нацрту закона о фискализацији који је планиран да ступи на снагу почетком 2022. године а до 23. новембра закон ће бити подложан примедбама и предлозима заинтересоване јавности, саопштило је Министарство финансија.
ОДРЖАЋЕ АМЕРИЧКУ ЕКОНОМИЈУ У ПЛУСУ! Важан економски податак пред изборе у САД - коме ово иде у прилог?
У ТУРИСТИЧКОМ СЕКТОРУ СКОРО 700 ОСОБА ИЗГУБИЛО ПОСАО: Спремају се нови пакети помоћи, од нове године 100.000 ваучера
АУСТРИЈА У ВЕЛИКОЈ КРИЗИ: Поред пандемије и терористичких напада, стопа незапослености порасла скоро 20 одсто
Јавна расправа о будућем пропису којим се уређују предмет фискализације, поступак фискализације преко електронског фискалног уређаја, садржај фискалног рачуна, као и обвезници фискализације одвијаће се кроз видео конференције или на други начин, о чему ће Министарство благовремено обавестити јавност.
Као разлог за доношење новог закона о фискализацији наводи се значајан напредак технологије у тој области у последњих 15 година од доношења важећег прописа.
Истиче се да је циљ новог закона унапређење система фискализације у циљу стварања услова за сузбијање сиве економије, ефикасније контроле и боље наплате пореза.
Министарство подсећа да је борба против сиве економије један од стратешких циљева Владе Србије, као и да су мере унапређења система фискализације и проширење обухвата фискализације, предвиђене Националним програмом за сузбијање сиве економије
Предложени закон требало би да отклони недостатке садашњег модела и доведе до ефикасније контроле свих испорука добара и пружених услуга на мало, укључујући и примљене авансе за будући промет.
Циљ је и да се повећа могућност праћења и контроле ризичних обвезника у седишту пореског органа и смањи потреба за теренским контролама.
-Нови модел фискализације предвиђа свеобухватни обим фискализације, с тим да је изузетно могуће поједине делатности изузети од обавезе евидентирања промета на мало преко електронског фискалног уређаја, само у посебно оправданим случајевима, наводи се у образложењу.
Као једна од предности наводи се да ће бити смањени трошкови обвезника фискализације и произвођача, односно добављача уређаја за евидентирање промета који се односе на административне процедуре.
Предложеним прописом предвиђено је да се у моменту промета сваки рачун фискализује а подаци Пореској управи преносе путем сталне интернет везе, као и да обвезник користи безбедносни елемент за потписивање фискалних рачуна.
Ново законско решење, наводи се у образложењу, омогућиће купцу производа односно кориснику услуга да одмах по издавању рачуна могу да провере да ли је он издат у складу са законом.
Примена новог закона планира се од 1. јануара 2022. године како би се у међувремену донели подзаконски акт и омогућило обвезницима да ускладе пословање са новим решењима.