СВЕТ СЕ КОНАЧНО СЛОЖИО ОКО ОВОГ ПИТАЊА! Донета важна одлука на ЦОП28
На самиту Уједињених нација о клими - ЦОП28 - у Дубаију направљен је значајан договор око фосилних горива. Владе су се по први пут сложиле око овог питања.
Рано јутрос, тело УН-а за климатске промене објавило је нови нацрт коначног споразума у којем се земље позивају да пређу са употребе фосилних горива на друге врсте енергената у овој деценији, али да их не укидају, као што су то тражиле многе земље учеснице самита.
ВУЧИЋ О РУСКОМ ГАСУ: Ми смо све обезбедили, имамо скоро 700 милиона кубних метара
Трговинска размена између Русије и Индије већ у првих 7 месеци ове године оборила прошлогодишњи рекорд
Шта је гасни интерконектор са Бугарском и колико је важан за Србију?
Неизвесно је да ли це то бити довољно за усвајање споразума, пренео је Би-Би-Си (BBC).
Ни на једном претходном самиту УН о клими, земље се нису договориле о начинима за напуштање коришћења нафте, гаса и угља.
Свих 198 земаља учесница ЦОП28 мора да се сагласи да би дошло до договора.
Позивају се земље да смање емисију гасова
Сагоревање фосилних горива доводи до глобалног загревања, а до сада се владе никада нису колективно сагласиле да престану да их користе.
У нацрту споразума позивају се земље да предузму акције за смањивање емисија гасова који доводе до ефекта стаклене баште, укључујући утростручење капацитета обновљиве енергије на глобалном нивоу и удвостручавање светске просечне годишње стопе побољшања енергетске ефикасности до 2030. године, пренео је Ројтерс.
Позива се и на прелазак са фосилних горива у овој деценији да би се до 2050. године потпуно укинула употреба такве врсте горива.
У нацрту споразума захтева се и значајно смањење емисије метана до 2030. године, као и постепено укидање субвенција за фосилна горива.
Норвешки министар за климу и животну средину Еспен Барт Ејд рекао је да је то први пут да се свет уједињује у јасном нацрту о потреби преласка са фосилних горива.
Политичка директорка и водеци економиста Програма за климу и енергију Уније забринутих научника (Унион оф Цонцернед Сциентистс), Рејчел Клитус, казала је да нови нацрт споразума шаље снажан сигнал да светски лидери препознају да је нагли заокрет од фосилних горива ка чистој енергији у овој деценији. од суштинског значаја за постизање климатских циљева.