ЈОШ ЈЕДАН ГРАД ИСПРЕД БЕОГРАДА ПО ПРОДАЈИ СТАНОВА: Ниш у самом врху, цене скачу, а некретнине иду као алва
Велика тражња је у Нишу владала и за гаражама, па је тако забележен раст промета гаражних простора за чак 88,2 одсто. Већи скок имао је само Крагујевац - 133,3 одсто.
Тржиште некретнина у Србији наставља да расте. Скок бележе и тражња купаца и цена квадрата, али су видљиве и неке неочекиване промене. Након што је у фебруару ове године Крагујевац престигао Београд по расту обима продатих станова, подаци Републичког геодетског завода (РГЗ) за први квартал 2021. године (јануар-март) показују да је највећи пораст у промету станова у овом периоду забележен у Нишу - 29,8 одсто.
ВУЧИЋ НАЈАВИО НАЈВЕЋИ ПРОЈЕКАТ ИКАДА: "Србија више неће бити иста"
Радови на реконструкцији три изузетно важне деонице државног пута пред завршетком (ФОТО)
Његов просечан дан није као код остале деце! Никола има 12 година и један је од најмлађих пољопривредника у Србији
Велика тражња је у Нишу владала и за гаражама, па је тако забележен раст промета гаражних простора за чак 88,2 одсто. Већи скок имао је само Крагујевац - 133,3 одсто.
Познаваоци прилика сматрају да је један од главних разлога за овај скок најава градње нових фабрика на југу Србије, које би требало да привуку више људи управо у Ниш и околину, али и географски положај овог града са 250.000 становника који представља значајну раскрницу путева. Такође, као факторе наводе и све бољу инфраструктуру, па је до Београда могуће без проблема стићи за два сата, као и близину Бугарске одакле долази све више купаца некретнина.
Купопродаја станова у Србији у прва три месеца ове године била је већа за 23,3 одсто. Иако упућене у стање на тржишту не изненађује даљи раст тражње и цене квадрата, изненађење ипак представља то што је највећи квартални раст у промету станова забележен баш у Нишу - 29,8 одсто. Следе Београд и Нови Сад са 15,2 одсто, односно 14,7 одсто, показао је Извештај Републичког геодетског завода (РГЗ).
Када је реч о броју закључених уговора, у целој Србији је у односу на први квартал 2020. године регистровано 39,5 одсто више уговора, од чега је само у Нишу забележен раст од 30,4 одсто.
Просечна цена квадрата новоградње у Нишу у прва три месеца 2021. године била је 982 евра, што је раст од 8 процената. Када је реч о староградњи, квадрат се кретао између 300 и 1.300 евра, односно 830 евра у просеку, што је скок од 10 одсто.
- Појавила се велика количина пара на тржишту и људи као најбољу инвестицију, поготово у овом неизвесном периоду пандемије, виде улагање у некретнине. Ниш је значајна раскрсница на југу, а близу је и Бугарска одакле долази доста купаца станова, па тако скаче и цена квадрата. Скочио је и промет, мада понуда још увек не може да задовољи обим тражње - каже Горан Родић из Грађевинске коморе Србије.
Он наводи да у Нишу има и доста наших гастарбајтера који купују некретнине.
- Такође, тренутно влада велико интересовање странаца који желе да купе станове код нас и да се преселе овде када оду у пензију. Не треба заборавити ни гасовод од Ниша до Димитровграда који ће значајно допринети и развоју привреде и побољшању еколошке слике овог краја - наводи Родић и додаје да је још раније планирана изградња једног луксузног насеља у Нишу, где би цена била чак 2.500 евра по квадрату.
Нове фабрике привлаче и нове становнике
Учесници на тржишту некретнина оцењују да је још један од разлога за овакав скок Ниша и најава градње нових фабрика, како у самом граду, тако и у околним местима на југу Србије која иначе гравитирају Нишу као центру региона. То би требало да значи и више посла, веће плате и бољу инфраструктуру, што ће Нишлијама значити и боље услове за свакодневни живот.
Иначе, значајан раст Ниш је остварио и када је реч о промету земљишта - 47,1 одсто. Тако је у прва три месеца ове године закључено 146 уговора о промету грађевинског земљишта. На првом месту је и по расту промета пољопривредног земљишта - 105 одсто.
У истом периоду на територији Ниша продато је 505 станова и 143 гараже. Од тога је 60 одсто некретнина плаћено готовином, а 40 одсто из кредита.
За четвртину већи промет некретнина у Србији
На нивоу целе Србије, промет станова у прва три месеца ове године био је већи за 23,3 одсто. Број непокретности које су само током марта промениле власника у Србији био је за четвртину већи у односу на претходни месец. Уз то, забележено је и повећање количине новца на тржишту за скоро 40 процената.
У РГЗ указују да су параметри којим се описује тржиште непокретности у поређењу са мартом 2020. године - скоро дуплирани.
- Количина новца на тржишту у марту 2021. године на нивоу Србије износила је око 567,1 милиона евра, у чему је тржиште непокретности Града Београда чинило удео од 54,3 одсто, Војводина 24,8 одсто, Шумадија и западна Србија 15,4 одсто, а Јужна и источна Србија 5,5 одсто - наводи РГЗ и додаје да је у поређењу са претходним месецом, укупан обим новчаних средстава био је већи за 38,6 одсто, а у односу на исти месец претходне године за чак 91 проценат.
У марту је укупно 14.458 некретнина променило власника, што је за 23,9 одсто више у односу на фебруар 2021. године и 93,9 одсто више у односу на исти месец 2020.