НЕМА ДОГОВОРА ИЗМЕЂУ КОНГРЕСА И БЕЛЕ КУЋЕ: 32.000 запослених у авиокомпанијама иде на принудни одмор
Американ Ерлајнс и Јунајтед Ерлајнс најављују слање 32.000 запослених на принудни одмор.
Одлука је донета након што Конгрес и Бела кућа нису успели да се договоре о новом корона пакету економских подстицаја који би укључио и већу федералну помоћ авио-компанијама.
Факултет друштвених наука добио седам акредитација
СКОЧИЛЕ ЦЕНЕ КИРИЈА! За најам гарсоњере у Београду можете изнајмити двособан стан у Нишу
Главни извршни директор Американ Ерлајнса Даг Паркер рекао је да ће, ако Вашингтон ''у наредних неколико дана'' постигне договор о 25 милијарди долара помоћи за авио-превознике, компанија повући одлуку о принудним одморима за 19.000 радника, чија примена треба да почне у четвртак, и да ће позвати људе да се врате на посао, преноси АП.
Из Јунатеда су навели да их је ћорсокак у којем се налазе приморао на слање 13.000 радника на принудно одсуство, поручивши такође лидерима у Трамповој администрацији и Конгресу да ће, уколико се у наредних неколико дана одобри помоћ за плате, укинути принудне одморе.
Потези ове две авио-компаније, које спадају међу четири највеће у САД, представљају прво и, по оцени АП, вероватно најмасовније принудно смањење радне снаге које ће захватити авио-индустрију наредних дана.
Запослени у ваздухопловним компанијама и њихови извршни директори су ове седмице у више наврата позивали Конгрес и администрацији у Вашингтону да уложе напор како би се спречило слање радника на принудни одмор, када у четвртак истекне федерална забрана отпуштања, која је била услов у ранијем државном пакету помоћи.
Путнички авио-превозници и њихови синдикати лобирају да добију новац пореских обвезника за плате радника још шест месеци, до марта 2021.
Представници ваздухопловне индустрије признају да су изгледи за успех њихове акције пре истека рока до четвртка суморни, али додају да их, ипак, охрабрује то што је Представнички дом ове недеље укључио у планирани пакет помоћи, вредан 2,2 билиона долара, и средства за плате запослених у авио-компанијама.
Поред Американ и Јунајтед Ерлајнса, на отпуштање више хиљада запослених су упозориле и мање авио-компаније, попут Делтеа и Саутвеста.