Неодржив финансијски модел: Дефицит Црне Горе тешко решив
Нова неравнотежа у црногорској привреди
Црногорска економија би просечно, на годишњем нивоу, требало да јача 2,8 одсто до 2019. године, иако се раст тренутно заснива на неодрживом моделу који се ослања на инвестиције с јавним финансирањем и на потрошњу, према пројекцијама Светске банке (СБ).
Иако позитиван, средњорочни изглед Црне Горе се, како поручују из Светске банке, суочава са значајним ризицима, преносе "Вијести".
У Црној Гори се завијорила застава НАТО-а!
"Очекује се поновно повећање спољне неравнотеже, што ће даље повећати осетљивост на спољне шокове. Штавише, када се успори подстицање раста јавним инвестицијама, успориће се и свеукупни раст, даље излажући Црну Гору постојећим ризицима“, наводи се у редовном економском извештају СБ.
У извештају за западни Балкан под називом "Бржи раст, више радних места", наводи се да ће Црној Гори бити потребне додатне мере за смањење потрошње и повећање прихода, иако недавни програм консолидације представља помак у добром правцу.
"Велики фискални дефицит и растући јавни дуг указују да пут јавних финансија није одржив", додаје се у извештају.
Смањење дефицита, како сматрају у СБ, неће бити лако, али је од највеће хитности с обзиром на потребу за изградњом поверења тржишта, имајући у виду кредитни рејтинг "Б " са негативним изгледом.
"За остваривање напретка од кључног је значаја убрзање структуралних реформи да би се јавне финансије учиниле одрживим, а Црна Гора конкурентном", сматрају у СБ.
У извештају се додаје да су фискални дефицит и потребе за финансирањем у средњорочном периоду велики.
Ђетићи узимају кредит из Лондона од 80 МИЛИОНА ЕВРА, ево шта је ЗАЛОГ!
"За ову годину је предвиђен дефицит од 6,6 одсто бруто домаћег производа (БДП), упркос већ усвојеним мерама консолидације које износе 3,2 одсто БДП-а", казали су из СБ.
Иако ће недавно повећање социјалних давања вероватно помоћи краткорочном смањењу сиромаштва, оно повећава и економске осетљивости, тиме што су људи који напуштају тржиште рада осетљивији на промене политике социјалних давања.
"Уз предвиђен раст инфлације, с обзиром на већу домаћу потражњу и преношење ефекта међународних цена, нето реално расположив приход ће се вероватно смањити", поручили су из СБ.
Стабилизација дуга Црне Горе ће, како су оценили, представљати изазов, али ће то бити од кључног значаја за обнављање поверења инвеститора и омогућавање успешног покривања обавеза државе.
Извештај СБ, осим Црне Горе, обухвата и Албанију, Босну и Херцеговину (БиХ), Косово, Македонију и Србију. Тај регион би, према проценама СБ, ове године требало да ојача 3,2 одсто, док ће Црна Гора расти по стопи од 3,3 одсто.