Ниш на путу да опет постане град електронике: Србији треба више инжењера
Премијерка Ана Брнабић положила је у Нишу камен темељац за нову вишенаменску лаборатијску ламелу у саставу Електронског факултета, у чију ће изградњу бити уложено 6,7 милиона евра.
Уз постојећи стартап центар, научно-технолошки парк који ће бити завршен почетком наредне године и вишенаменску лабораторијску ламелу на Електронском факултету у Нишу, чија је изградња данас почела, некадашњи град електронике постаје град напредних технологија, данашња је порука из Ниша.
Уз помоћ Европске инвестиционе банке држава је у изградњу обе зграде уложила више од 15 милиона евра.
- Поред инвестирања у инфраструктуру, која нам је фалила да би Србија била боље повезана и да би привредници боље пословали, а људи живели квалитетније, доводили смо инвеститоре. То смо започели захваљујући партнерству са ЕИБ, започели смо циклус инвестиција у будућности - рекла је Ана Брнабић.
Из стартап центра у коме тренутно има 10 компанија, даље ће своје идеје развијати у будућем Научно технолошком парку. Ипак, пројекат проширења Електронског факултета датира из прошлости, када је Ниш био град електронике.
- Требало је 43 године да будемо као земља зрели, свесни и способни да бисмо остварили тај сан из 1975. године и то ћемо завршити. Ниш ће поново постати центар електронске индустрије, Ниш ће поново постати град напредних технологија, Ниш ће бити један од центара нове конкурентније Србије – Србије која ће бити победник у 21. веку - рекла је Брнабићева.
Први велики пројекат Београда и ЕУ: Ове установе биће обновљене
Покренута национална кампања и такмичење "Шампиони безготовинског плаћања" (ФОТО)
СЈАЈНЕ ВЕСТИ за наше произвођаче стижу из Петербурга: СРПСКИ СИРЕВИ И РАКИЈА од октобра и у Евроазији!
Министар просвете Младен Шарчевић истакао је да Србији треба бише инжењера.
- Мислим да је свеобухватна прича реформе образовања не само градитељство и то је оно што нам треба – требају нам нови квадрати, то показује да је наше образовање у експанзији, треба нам више инжењера, треба нам оних струка које су некада требале када нам је држава била јача и привреда богатија - навео је Шарчевић.
Долар постепено губи место на светском тржишту, стручњаци предузели кораке
ПЧЕЛАРИ У ПРОБЛЕМУ: Ево који ћемо мед ове године папрено плаћати
ВРЕМЕНСКЕ (НЕ)ПРИЛИКЕ ПОДИЖУ ЦЕНЕ ХРАНЕ У СВЕТУ: УН упозорава на поскупљење основних прехрамбених производа
У Нишу тренутно ради више од 200 ИТ компанија, Научни парк и лаборатиријска ламела ће омогућити боље повезивање науке и привреде.
- Тренутно је цео тај процес у Србији изузетно спор и неефикасан - значи омогућиће то и, под два, онда можемо да се боримо са најсавременијим изазовима у хај технологијама - зашто, зато што су оне комбинација више различитих знања и технологија на једном месту - истакао је Владан Тодоровић из „Адванцед security technologies".
И научно-технолошки парк и лабораторисјка ламела, обе зграде у непосредној близини требало би да буду завршене наредне године.