НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ: Турци заинтересовани да улажу у Србији, ево у које области
Очекује се раст робне размене наше земље и Турске
Делегација привредника из Турске, чланова Асоцијације индустријалаца из Истанбула, посетила је данас Привредну комору Србије и одржала пословне разговоре са српским предузећи, а највише су заинтересовани за улагања текстилну и прехрамбену индустрију и туризам.
Прочитајте и:
- Ова делегација (од 11 турских компанија) заинтересована је и за стратешка партнерства и стратешка улагања у области текстила и прехрамбене индустрије - рекла је директорка Сектора за међународне економске односе у ПКС Јелена Јовановић.
Она је истакла да је Турска веома важан спољнотрговински партнер Србије и да је прошле године достигла вредност од скроро милијарду евра.
- Надамо да се да ће ови разговори бити успешни, идеја је да што боље повежемо српске и турске пословне људе - рекла је Јовановић Танјугу.
Каже да је у сарадњи са Турском веома важан нови Споразум о слободној трговини, као и да би требало проширити сарадњу привредника и на област услуга, туризам и ИТ.
Председник Асоцијације индустријалаца из Истанбула Муамер Омероглу је рекао да та пословна организација броји око 1.200 чланова, као и да он сам им фирму Стар ојун алетлери која се бави друштвеним и креативним играма за децу.
- Имамо доста привредника који већ раде у Србији, ја сам први пут дошао. Посетили смо Србију да би видели где можемо да инвестирамо и нешто заједнички да направимо - рекао је Омероглу.
Он је истакао да је та пословна организација једна од највећих у Турској пошто у извозу те земље учествују са 65 одсто.
- Сваке године направимо план, изаберемо три државе и почињемо да истражујемо могућности за улагање. Ове године смо као другу земљу одабрали Србију - навео је Омероглу.
Марија Сепи из Сектору за међународне економске односе у ПКС која је задужена за сарадњу Србије и Турске, рекла је да се сарадња ПКС са том земљом одвија у оквиру три стуба: трговинска, инвестициона и институционална међу којима је сарадња са Привредном комором Турске.
Казала је да се очекује раст робне размене због новог споразума о слободној трговини са Турском који је ове године почео да се примењује.
Навела је да се бележи и раст турских инвеститора у нашој земљи од 2015. године, након што је турска Халк банка купила већински пакет Чачанске банке, као и да највише инвестиција има у текстилном и сектору ауто делова.