НОВИ УДАРАЦ ПО ЏЕПУ ГРАЂАНА: Стижу поскупљења, ове намирнице на удару
Раст цена је у највећој мери последица дисбаланса који је направила пандемија
Према подацима Републичког завода за статистику (РЗС), храна и пиће су у септембру поскупели за 2,3 одсто, услуге ресторана и хотела за 0,8 одсто, а струје и гаса за пола процента. Директор РЗС Миладин Ковачевић каже да се смиривање цена може очекивати већ следеће године. Он наводи да су цене хране и пића главни фактор пораста цена у септембру у односу на август.
"Биће Панчево једно од најбољих места за живот" Инвестиције преплавиле град (ФОТО)
"НАШИ ЉУДИ РАСПОЛОЖЕНИ И ПУНИ ЕНЕРГИЈЕ" Вучић: "Бросе" значајан за читаву Србију (ФОТО)
УСПЕХ КАКВИМ СЕ СРБИЈА ПОНОСИ! У компанији "Бросе" радиће 1.100 људи - вишеструко веће плате од просека
- Ове цене су у септембру у односу на август порасле за 2,6 одсто, а највећи удео у њиховом расту су имали месо и сезонско поврће, које значајно вуче индекс цена - рекао је Ковачевић.
Он је, гостујући на РТС-у истакао, да је, када се гледа цела ова година, најзначајнији био раст цена енергената, што се дешавало од почетка године и додао да је цена нафте прошле године била испод 30 долара по барелу, а да је сада премашила 80 долара.
Говорећи о могућим даљим кретањима истакао је да се до краја године може очекивати још повећања цена разних производа, а на основу онога што Министарство финансија предвиђа у планирању буџета, а пре свега у нацрту ребаланса овогодишњег буџета, да смиривање цена може уследити наредне године.
- Према прогнозама ММФ-а у последњем извештају, раст цена је у највећој мери последица дисбаланса који је направила пандемија, а који се огледа у неусклађености понуде и потрошње - рекао је Ковачевић.
Када је храна у питању, поскупљења се некако ових дана најчешће везују за уље које се продаје и за 225 динара за литар или за јунетину која иде и до 950 динара за килограм. Један трговац, каже међутим, да поскупљује буквално све и да им је промена цена на рафовима постало редован посао, много чешћи него раније.
- Скупљи је деликатес, тоалет папир, брашно тип 400 било је 65 динара, сад је 74, имамо и веће цене шећера, сокова.... Чоколаде од 100 грама које су до скора биле 120, сад су 148 динара, скупља је и хигијена. Килограм бута јунетине сада је 1.050 динара - каже трговкиња која годинама ради у једном великом продајном ланцу.