ВЕЛИКА ОПАСНОСТ ПО ЗДРАВЉЕ?! У флашираној води пронађене огромне количине нанопластике, научници збуњени открићем
Ранија истраживања ову врсту пластике нису ни могла да детектују
Нанопластику је донедавно било готово немогуће открити. Међутим савремене научне методе омогућиле су истраживања количине нанопластике у води и човековом окружењу. Недавно истраживање научника са Колумбија института показало је запањујуће податке. Наиме, у узорцима флаширане воде пронађена је огромна количина ове супстанце која може бити веома опасна по здравље и живот конзумената.
МЕСЕЧНО 15.000, БЕСПЛАТАН СМЕШТАЈ И ХРАНА: Конкурс за доделу студентских стипендија српским стуидентима из држава у региону
"ПРВИ СМО У ЕВРОПИ, ПЕТИ У СВЕТУ" Путин о неочекиваном процвату руске економије у 2023. години
"ПРВИ СМО У ЕВРОПИ, ПЕТИ У СВЕТУ" Путин о неочекиваном процвату руске економије у 2023. години
У ЗЕМЉИ ГДЕ РАДИ 90.000 СРБА ПЛАТЕ ИДУ И ПРЕКО 24.000 ЕВРА: Већина њих се бави ОВИМ ПОСЛОВИМА
У ЗЕМЉИ ГДЕ РАДИ 90.000 СРБА ПЛАТЕ ИДУ И ПРЕКО 24.000 ЕВРА: Већина њих се бави ОВИМ ПОСЛОВИМА
Истраживање је открило да литар флаширане воде у просеку садржи око 240.000 детектованих нанопластичних фрагмената. То су подаци студије објављене у понедељак у часопису Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес.
Нанопластика представља ситне невидљиве честице, мање од микропластике, мање од једног микрометра. Научници су користили микроскоп са двоструким ласерима да детектују и категоризују комаде пластике по први пут, преноси Скај њуз.
Истраживачи су тестирали три популарна бренда флаширане воде у САД (брендови нису именовани) и пронашли између 110.000 до 370.000 честица у сваком литру; 90% пронађених пластика биле су нанопластике, док су преосталих 10% чиниле микропластике.
Седам најчешћих врста пластике је откривено у боцама, укључујући полиетилен (ПЕ) и полиетилен терефталат (ПЕТ) – од којег се праве флаше за воду – и полистирен (ПС), од којег се праве посуде од стиропора, али најчешће пронађена пластика била је полиамид (ПА), врста најлона.
Међутим, ових седам пластика чиниле су само 10% нанопластика пронађених у води – истраживачи немају појма које врсте нанопластике чини преосталих 90%, али зависно од врсте, могло би их бити десетине милиона у сваком литру.
- Не знамо да ли је опасно или колико је опасно. Знамо да нанопластика улази у ткива сисара, укључујући људе, а тренутно се истраживање бави њеним утицајем на ћелије - саопштила је токсиколошкиња Фиби Стејплтон, преноси Танјуг.
Верује се да се ПЕТ и ПЕ налазе у материјалима за паковање боца и да се ослобађају током складиштења и транспорта, док се осталих пет пластика уносе пре или током производње воде.
- Није неочекивано пронаћи толико честица - рекао је главни аутор студије Наиђин Киан у саопштењу.
- Идеја је да што су ствари мање, то их има више.
Према подацима америчке НВО "Earth Day" американци сваке године купе 50 милијарди флаша воде. Претходна истраживања испитивала су колико пластичних честица има у флашираној води, укључујући студију из 2018. која је пронашла просечно 325 микропластичних честица по литру – нанопластика није била укључена.
Запањујући је податак да људи који пију два литра флаширане воде дневно унесу око квадрилиона нанопластике годишње, према истраживању из 2023. објављеном у часопису Енвиронментал Сциенце анд Technology.
Нанопластика, може проћи кроз тело и ући у крвоток, плућа, срце и мозак. Иако се о њој мало зна, научници верују да би могла да буде опаснија од микропластике јер је реактивнија, присутнија и може продирати на више места у телу. Она може да изазове упалну реакцију у дигестивном систему као и неравнотежу у ћелијама и ткивима. Такође може изазвати метаболичке поремећаје, према подацима истраживања из 2021. Нанопластика од полистирена може довести до повећане смртности, поремећаја раста, репродуктивних абнормалности и гастроинтестиналних проблема.
У ранијим истраживањима, нанопластика је пронађена свуда: од европских градова, преко Сибира и Антарктика, до ткива дагњи купљених на италијанској пијаци, међутим, оне су толико мале да до скоро није било доказа да постоји.