ОВАЈ ВИД ГРЕЈАЊА ЈЕ НАЈИСПЛАТИВИЈИ! Агенција за енергетику објавила прецизну рачуницу - струја ће вас скупо коштати
Најниже трошкове енергије за грејање, у грејној сезони 2022/2023. (према ценама из прве половине октобра ове године) имаће домаћинства која се греју коришћењем природног гаса, за шта ће им бити потребно 45,5 хиљада динара, показала је најновија анализа АЕРС (Агенција за енергетику Републике Србије).
Са друге стране, највеће трошкове енергије за грејање имаће домаћинства која користе електричну енергију директно у грејним телима и котловима за етажно грејање, пропан бутан гас и лож уље. За набавку енергената или енергије, која је потребна за грејањепросечног стана током целе сезоне, она морају издвојити 155,8 хиљада динара за електричну енергију, 167 хиљада динара за пропан-бутан гас, односно 188,5 хиљада динара за лож уље.
ФАКУЛТЕТ ДРУШТВЕНИХ НАУКА АКРЕДИТОВАО ДВА НОВА СТУДИЈСКА ПРОГРАМА: Студирајте Информационе технологије и Менаџмент
"КРИЗА У ЕВРОПИ ЈЕ ДОБРА!" Бил Гејтс ШОКИРАО СВЕ изјавом - поменуо и Путина, па открио свој план
МИНИСТАР ФИНАНСИЈА У ЈУТАРЊЕМ ДНЕВНИКУ: Испуњавамо свако обећање које дајемо - на рачуну имамо више од 2,5 милијарди евра
Из АЕРС напомињу да за грејање просечно изолованог стамбеног простора од 60 квадрата на 20 степени целзијуса у току 16 сати дневно у целом стану, 180 дана у грејној сезони, потребна је енергија од око 9.000 киловат часова. При анализи трошкова енергије за грејање узима се у обзир ефикасност уређаја који се користе, пише у саошптењу Агенције за енергетику Републике Србије, пише у саопштењу АЕРС.
Дрва
Што се тиче грејања коришћењем дрва, у подручијима Србије у којима се оно може набавити по нижим ценама (на пример 7.650 динара по кубику) и уколико домаћинства имају новије пећи чија је ефикасност већа, нпр. 65 одсто ће коштати 63 хиљаде динара, док ће значајно веће трошкове, преко 104 хиљаде динара, имати домаћинства која користе скупље огревно дрво (са ценом 10.700динара по метру кубном) и имају пећи ниже ефикасности.
Пелет
Нешто нижи трошкови од 96,2 хиљаде динара ће бити за домаћинства која користе пелет, ако се сагорева у ефикаснијим пећима конструисаним за ово гориво. Трошкови грејања на угаљ ће износити од 71,9 до 77,7 хиљада динара, зависно од врсте угља којисе користи.
Струја
Домаћинства која користе термоакумулационе пећи имаће трошкове од 64,4 хиљада динара, али само уколико се искључиво користи јефтинија ноћна електрична енергија. Допуњавање пећи коришћењем скупље електричне енергије само током два сата дневно, увећава трошкове за 40 одсто, тако да они износ еоко 88,58 хиљада динара.
Највеће трошкове енергије за грејање имаће домаћинства која користе електричну енергију директно у грејним телима и котловима за етажно грејање, пропан бутан гас и лож уље.
За набавку енергената или енергије, која је потребна за грејањепросечног стана током целе сезоне, она морају издвојити 155,8 хиљада динара за електричну енергију, 167 хиљада динара за пропан-бутан гас, односно 188,5 хиљада динара за лож уље.
Највише поскупео угаљ
У односу на претходну годину највише 58 одсто су порасла цена угља Бановићи. Цене огревног дрвета су порасле око 50 одсто, док је цена пелета порасла за 34 одсто. Цена пропан бутан гаса је виша за 25 одсто, док је цена лож уља већа за 45 одсто.
Најмање су повећане цене природног гаса –за око 8 одсто, док је грејање на струју, зависно од начина грејања скупље за 10 до 15 одсто.
Наведени износи обухватају само трошкове набавке енергије, односно горива , а не обухватају инвестиционе трошкове (нпр. набавку пећи и уградњу инсталација централног грејања) и трошкове периодичних прегледа и одржавања, пише у саопштењу АЕРС.