Овако изгледа пресек стања незапослености на Балкану: У Хрватској најгоре стање
Стручњаци тврде да ће негативан тренд бити настављен и у наредном периоду.
Број новопријављених људи на биро рада, који су због последица утицаја корона изгубили посао, порастао је у последња два месеца. Тако, посматрајући регион, Хрватска бележи највећи број новопријављених незапослених - више од 20.400.
Тај број у Црној Гори износи нешто више од 4.000, а у Босни и Херцеговини 18.063. Према званичним информацијама без посла је у Србији, због последица пандемије, остало више од 11.000 људи, али је на посао у првом таласу враћено чак 9.000 људи након саопштавања економских мера које је донела Влада Србије.
Стручњаци тврде да ће негативан тренд бити настављен и у наредном периоду, а искуства показују да су први на удару били запослени на одређено време, као и радници ангажовани преко агенција, сезонци, запослени по уговору и на повремено привременим пословима.
Како ће изгледати путовање авионом: Објављено СЕДАМ ПРАВИЛА која ће бити обавезна за сваки лет
Стигла светска оцена: Србија ће у 2021. години имати РАСТ ОД 5 ОДСТО
Сјајне вести за грађане! Вртоглави пад нафте снижава цене: СД открива шта ће све бити ЈЕФТИНИЈЕ У СРБИЈИ
Податак за највиши број нових незапослених у Хрватској, не би требало да чуди будући да туризам и повезане индустрије, који су највише погођени пандемијом, чине четвртину хрватске економске активности.
Према проценама Међународног монетарног фонда, хрватски БДП ће да падне чак девет одсто. Једнак пад имаће и суседна Црна Гора, која баш попут Хрватске зависи од туризма, док се рецимо Србији предвиђа пад од три одсто.
Пад у туристичком сектору и сродним услугама ометаће запошљавање и зараде, укључујући сиромашније, који ће више зависити од сезонских, уговорних и прихода од самозапошљавања, оценила је Светска банка.
- Ако се пандемија корона вируса не заустави до августа, Црна Гора би могла да се нађе у рецесији сличној оној из 2009. године - сматрају у Светској банци.
Према подацима Националне службе за запошљавање, у Србији је на крају марта било укупно 513.058 незапослених људи. Ипак, укупан број је у односу на претходни месец смањен за око хиљаду. Званични подаци Завода за запошљавање кажу да је укупан број незапослених у Хрватској 158.143, Босни и Херцеговини 410.962, у Северној Македонији 166.000, Босни и Херцеговини 410.962, Црној Гори 39.468, а у Албанији 221.000.
Неминовно је да је на укупан број незапослених у овим државама утицао и повратак многобројних грађана из иностранства. Више стотина хиљада њих се из иностранства вратило у земље региона, а према званичним подацима у Србију их је стигло више од 400.000. Иако прецизних података још нема, према личним сведочанствима може се рећи да је велики број њих у западној Европи остао без посла. Криза их је оставила без посла и питање је колико ће то потрајати.
Према мишљењима стручњака, одређени број њих, који не успеју да се врате на послове у иностранство, овде ће вршити притисак на тржиште рада као и на социјалне фондове.
- Откази су присутни у различитим секторима, а биће их све више. Отпуштања ће бити и у средњим и великим предузећима и то због све већег пада тражње на глобалном тржишту. Погледајте само три велике индустрије аутомобилску, аеро и производњу машина и опреме за угоститељство и туризам. Имамо доста фирми у овим областима које раде неке компоненте и сви су у проблему - рекао је Драгољуб Рајић, консултант из Мреже за пословну подршку.
У неким компанијама у Србији су већ у априлу, истиче Рајић, донете одлуке да се линеарно умање плате, јер су приходи умањени а послодавцима је стало да задрже квалификоване и стручне раднике, које је иначе тешко наћи на тржишту. На тај начин се боре да одрже рад.
ФАБРИКА ЦЕЛОГ СВЕТА: Зашто је Кина толико ВАЖНА? (ВИДЕО)
Ако сте на овом списку добићете 90.000 динара од државе: Исплата сиже већ у уторак
ПОМАМА ЗА ВИКЕНДИЦАМА ШИРОМ СРБИЈЕ: Планински крајеви тек добију на цени
БИТКА ЗА СВЕМИР ПОЧИЊЕ: Милијардери у космосу већ за пар година?
Стигле лепе вести! Пензије се исплаћују ПОНОВО У ЦЕЛОСТИ, а новац на рачун стиже и који дан раније!
ДОЛАР ПРОПАДА ЗБОГ КОРОНЕ? Шангајска берза већ тражи алтернативу америчкој валути