ОВОМ СЕКТОРУ ПРЕТИ КОЛАПС? Инвеститори масовно одустају од улагања
Руска банка предвиђа да би цена нафте по барелу опет могла да буде 25 долара
Цене нафте пале су током пандемије, а криза у том сектору могла би се погоршати јер вероватно неће бити нових инвестиција, сматрају стручњаци окупљени на енергетској конференцији ове седмице.
ОЕЦД: Опоравак глобалне економије бржи од очекиваног
Америчка државна помоћ ГУРА ДОЛАР У АМБИС: Да ли су САД отишле предалеко?
ВЕЛИКА ПОБЕДА ПЕКИНГА: Због ове одлуке ће Американци морати да укину царину на робу из Кине
Ограничења кретања везана за пандемију зауставила су људе да путују, драстично смањујући употребу горива. Свеукупно, цене нафте пале су за око 40% од почетка године, а у једном моменту - нафта је вредела 0 долара по барелу, што се није десило у историји.
Такво котирање нафте у овој години одвлачи улагаче, а питање је шта ће бити 2021. с обзиром на то да је корона вирус врло непредвидљив, а улагачи губе поверење. Бен Лакок, из компаније "Трафигура", наводи да су као резултат пада цена нафте и корпоративних процена, капитални издаци за истраживање и производњу компанија у енергетском сектору нагло опали.
-Ко ће финансирати наш следећи инвестициони циклус? Заиста, хоће ли неко бити подстакнут да нас финансира?, пита се он и додаје да су приноси на S&P 500 имали раст од 70 одсто од 2015. године, али су приноси E&P (exploration & продуцтион) компанија у истом периоду опали за 70 процената.
-Из перспективе финансирања, енергетски сектор се генерално суочава са два кључна проблема. Једно је релативно низак принос акционара, а друго стиснута маржа у ланцу вредности - истакао је Ахмед Али Атига, ЦЕО у "Апицорп". Како је даље навео, "ова појава у енергетском сектору поставља кључне изазове одакле ће доћи финансирање, посебно у периоду акутне кризе".
У извештају раније ове године, истраживачка фирма "Rystad Energy" предвидела је да би E&P компаније ове године могле да изгубе чак 1 билион долара прихода - што је пад од 40% из године у годину. У 2019. индустрија је остварила приход од 2,47 билиона долара.