Грађани, банке имају ЛЕПЕ ВЕСТИ за вас! Рата за кредит НАРЕДНИХ МЕСЕЦИ биће мања
Трговински рат између САД и Кине успорио је раст готово целе светске привреде због чега су централне банке почеле да снижавају главне каматне стопе.
Последица тога је притисак на смањење камата пословних банака тако да банкарски стручњаци очекују снижавање рата и појефтињење кредита за привреду и грађање како у домаћој, тако и оне везане за страну валуту.
Наиме, услед стабилног динара и инфлације, Народна банка Сабије снижила је референтну каматну стопу на 2,75 одсто, након више од годину дана мировања на нивоу од три одсто.
Мање рате бар три месеца
Српске банке су последњих дана почеле да шаљу обавештења клијентима задуженим у еврима да ће им у наредна три месеца бити мање рате због пада вредности шестомесечног еурибора за 0,085 одсто у односу на претходно тромесечје. Тако ће на рату стамбеног кредита од око 125 евра смањење износити око 1,22 евра или 144 динара. На веће рате биће и веће смањење.
Будући да најновији извештаји европских монетарних власти прогнозирају пад привреде активности еврозоне до следеће године, као и минималну инфлацију бар до 2022. године, очекује се да Европска централна банка (ЕЦБ), али и америчке Федералне резерве (Фед) снизе своје основне каматне стопе до краја године.
Хасан Ханић, професор емеритус на Београдској банкарској академији, указује да је обарање референтних каматних стопа увек сигнал да је новац јефтинији да би каматне стопе код пословних банакапо којима одобравају кредите грађанима и привреди требало да иду наниже.
-То би требало да постакне привредни раст кроз веће инвестиције у производњу. С друге стране, грађани могу да дођу до јефтинијих потрошачких кредита, чиме се повећавају куповна моћ и потрошња, а што опет подстиче производњу у привреди - објашњава Ханић.
Коментаришући пад референтне камате НБС, он очекује појефтињење динарских кредита, тако да се грађани могу задужити по нижим каматним стопама како би отплатили скупље кредите.
-Али не треба ту очекивати значајнији ефекат и снижења јер су камате већ сада ниске - упозорава Ханић, који очекује да камате неће расти бар до краја следеће године, када би привредни раст могао да се убрза.
СРБИЈА СЕ ГРАДИ Завршавају се локални пројекти ВРЕДНИ МИЛИЈАРДЕ
Српске девизне резерве веће него икада: ОБОРЕН РЕКОРД!
Иначе, Међународни монетарни фонд саопштио је да је економију еврозоне успоравају трговинске тензије, Брегзит и висок дуг Италије, због чега подржава планове ЕЦБ за новим подстицајума.
Нов циклус ублажавања
Из Народне банке Србије истичу да кретања у међународном окружењу карактеришу спорији економски раст и нижа инфлација од очекиване, због чега су Европска централна банка и Систем федералних резерви најпре најавили спорије повећање својих кључних каматних стопа, да би након тога постала све извеснија могућност новог циклуса ублажавања њихових монетарних политика.
- Европска централна банка је продужила период током којег неће мењати своје кључне каматне стопе (бар до средине 2020. године), а најавила је и друге мере за ублажавање монетарне политике. Такође, систем федералних резерви од децембра прошле године није повећавао распон референтне каматне стопе, а све су већа очекивања тржишта да ће основна каматна стопа ФЕД бити смањена до краја године - указују из НБС.