ПАНДЕМИЈА НИЈЕ УСПОРИЛА ПОСЛОВАЊЕ: Најскупљи квадрат пословног простора продат у Новом Саду, цена ПАПРЕНА
Ни Београд не заостаје много по максималној достигнутој цени за квадрат пословног простора
У Србији су пандемија и ограничавање пословања због ње у 2020. утицали на пословне субјекте у већој мери него на цене пословног простора.
Наиме, према подацима РГЗ, регистровано је 2.397 купопродаја пословних простора, свега два процента мање у односу на 2019. годину.
ОД ОВЕ ГОДИНЕ ПОРЕЗ НА СВЕ ОБЈЕКТЕ У ВЛАСНИШТВУ? Плаћаћемо и базене и бунаре, а која имовина неће ићи под лупу?
ВРЕМЕНСКИ РОЛЕРКОСТЕР УНИШТИО УСЕВЕ: Од мраза житна поља пожутела, да ли има спаса за житарице?
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У ЗАПОШЉАВАЊУ: До државног посла од сада на тежи начин, нови систем контроле ступио на снагу
Прометовани су локали, канцеларије, пословни простори за које није утврђена делатности складишни и магацински простори.
Највише промета пословних простора реализовано је на територији општина Нови Сад –288, Нови Београд –166, Врачар –99, Рашка –97, Звездара –94, Стари град –82, Суботица –54, Крагујевац –53, Чукарица –48, Вождовац –47 итд.
Пословни простор: од 59 до рекордних 11.026 евра
Цене прометованих пословних простора кретале су се од 59 до 11.026 евра по квадрату, колико је плаћен пословни простор у Новом Саду (Улица Модене).
То је уједно и најскупље плаћен квадратни метар у Србији за 2020. годину.
Ни Београд не заостаје много по максималној достигнутој цени за квадрат пословног простора, са округло 11.000 евра по квадрату колико је плаћена за локацију Браће Југовића.
Истовремено су минималне постигнуте цене у та два града готово идентичене, али и ту предност има Нови Сад са 138 евра по квадрату док је минимална цена у Београду била 137 евра.
Сви остали управни окрузи далеко заостају по том критеријуму, али се истиче Рашки, где је достигнута максимална цена квадрата од 7.261 евро за квадратни метар, док је најнижа максимална цена достигнута у Севернобанатском округу – 720 евра.
Најјефтинији квадрат пословног простора био је у Јужнобанатском округу где је минимална забележена цена била 59 евра за квадрат.
Код 96 одсто прометованих пословних простора је евидентирано готовинско плаћање, у односу на четири процента промета из кредитних средстава.
Осим тога, 84 одсто промета било је у еврима, а 16 процената у динарима.
Друге врсте некретнина
Када су у питању станови, најскупљи квадрат стана у Србији у 2020. години у новоградњи прометован је на ексклузивној локацији Београд на води и коштао је 9.632 евра по метру квадратном, док је највиша цена по квадрату стана у староградњи плаћена 4.452 евра за стан у општини Стари Град.
На основу регистрованих уговора у Регистру цена непокретности који води Републички геодетски завод, најскупља гаража у Србији је на Копаонику.
За гаражу од 27 квадрата је купац издвојио чак 90.000 евра, односно 3.333 евра по метру квадратном. И то није једино скупо плаћено гаражно место на тој планини, јер је и једна гаража од 19 квадрата плаћена 44.400 евра, пише у извештају РГЗ.