КОЛИКО ЋЕ ПЕНЗИЈЕ ИЗНОСИТИ НАКОН ПОВИШИЦЕ? Рачуница је јасна, швајцарски модел ће подебљати новчанике најстаријих
Очекује се да ће повећање бити око 5,00 одсто
Примања најстаријих биће већа од јануара наредне године за најмање пет одсто. Свих 1,7 милиона пензионера процентуално ће добити исту повишицу, а то би просечну пензију од 29.400 динара увећало за 1.470 динара на 30.870 динара.
ЗБОГ КИНЕСКОГ ДУГА ЦРНА ГОРА ТОНЕ СВЕ ДУБЉЕ: Моле по ЕУ где стигну, дижу нови кредит а државна имовина иде на добош!
СРБИЈА НАСТАВЉА ДА НИЖЕ УСПЕХЕ! Велики подвиг наше економије, успели смо да урадимо нешто што светске силе нису
ЧЕМУ СКАЧЕ ЦЕНА У НАРЕДНОМ ПЕРИОДУ? Ограничена понуда и повећана потражња доводе до поскупљења ових ПЕТ СТВАРИ
Они који имају већу пензију, вредносно ће добити "дебљу коверту", али највећи број пензионера имаће у џепу између 750 и 1.000 динара више. До ове рачунице дошли смо по основу чињенице да највећи број пензионера у Србји (њих око 17 одсто) има пензију између 15.000 и 20.000 динара.
Око 10.000 пензионера, колико их данас има пензију од око 30.000 динара, од наредне године сваког месеца примаће око 1.450 динара више него данас.
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да ће ове године минимални раст БДП бити шест одсто и да ће, ако се рачуна по швајцарској формули, од првог јануара 2022. године пензије расти за пет одсто, под условом, како каже, наставимо овако да радимо.
- Трудићемо се да то буде и мало више - рекла је Брнабић.
Према њеним речима, од 2012. до 2021. године пензије у нашој земљи повећане за 23 одсто, а у наредним годинама пензије ће расти за пет одсто на годишњем нивоу.
Коначна одлука са прецизним процентом повећања, требало би да буде донесена у последњем кварталу ове године, најкасније у октобру или новембру.
- То је била пракса и свих претходних година. У међувремену никако не треба искључити могућност једнократне помоћи најстаријима - каже наш извор из Немањине 11.
Раст пензија по "швајцарскиом моделу" у Србији је ступио на снагу у јанару прошле године, и то практично значи њихово усклађивање са 50 одсто инфлације и 50 одсто раста просечне зараде.
"Швајцарска формула", иначе, била је уведена 2003. године и примењивана до 2006. када је укинута на инсистирања Светске банке, а у оквиру тадашњег аранжмана ММФ. Од тада су пензије усклађиване само са растом инфлације.
Пензије су ванредно повећане 2008, а од 2010. године су усклађиване само са ценама и делом раста БДП преко четири одсто. У 2014. години су у склопу мера фискалне консолидације смањене пензије веће од 30.000 динара, али су касније неколико пута увећаване у зависности од стања у републичком буџету.
Већина европских земаља има формуле за усклађивање пензија, а најчешће се одређују у складу са растом инфлације и просечних зарада.